Sosyal Sorumluluk

Geleciğimizin Teminatı Olan Gençlerimize Tam Destek"En Zorlu Eğlence" olarak tanımlanan First Robotics Competition (FRC) lise öğrencileri için oluşturulmuş bir programdır. Yıllık olarak düzenlenen bu yarışmada öğrenciler bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarında kendilerini geliştirmenin yanı sıra, organizasyon, kaynak yaratabilme ve girişimcilik becerilerini geliştirirler. Aynı zamanda kendilerine verilen görev doğrultusunda bir robot dizayn ederek, robotun üretim ve programlama süreçlerini yönetirler. Bu sene Disual olarak, birçok ülkeden okulların katılımıyla gerçekleşen yarışma için Hisar Okulları'nın NoktaParantez robotik takımının bu yoldaki başarılarını desteklemek istedik.

Bilgiye Engelsiz Erişim İçin Kolları Sıvadık

İnternet yaratıldığı ilk günden beri hayatımızın en önemli öğelerinden birini oluşturuyor. Her konuda internete danışıyor; bilgi almak, eğlenmek ve iletişim kurmak için onu kullanıyoruz. Birçok görsel ve işitsel öğeyi aynı anda tecrübe ediyor ve dilediğimiz her bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Peki eğitimde ve bilgiye erişimde "fırsat eşitliği" sürekli vurgulanırken, dijital kaynaklar gerçekten "herkes" tarafından ulaşılabilir mi? Bilginin dijital ortamdaki tasarımcılarından biri olarak, internet sitelerinin "erişilebilir" olması ve her bireyin bilgiye internet hızı, tarayıcı farklılığı ve en önemlisi fiziksel engeller gözetmeksizin erişiminin sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu amaçla birçok kuruluş ve vakıfla birlikte çalışarak web sitelerinin bu yönde geliştirilmesine yardımcı olduk. Şimdi bir yüksek lisans tez çalışmasıyla temelleri atılan, Altı Nokta Körler Vakfı Rehabilitasyon Merkezi yönetici ve bilgisayar öğretmelerinin de talep ve katkılarıyla bilgiozgurlugu.com, "Görme Engellilere Yönelik Bilgisayar Okuryazarlığı Eğitimi" sitesini faaliyete geçiriyoruz.

Çevreye Duyarlı Web Siteleri TasarlıyoruzKoyu renklerin, parlak renklerden daha az enerji harcadığını biliyor muydunuz? Web sitenizde kullandığınız renkler enerji kullanımınızı etkiler. Daha koyu renkler kullanarak hem çevre dostu ve daha az enerji harcayan bir web sitesine sahip olabilir, hem de profesyonel ve kurumsal görünümünüzden bir şey kaybetmezsiniz.