Voice Shopping, E-Ticarete Yeni Bir Soluk Getirmeye Hazırlanıyor

Akıllı teknolojiler; hayatımızda smartphone’larla (akıllı telefonlar) hâli hazırda büyük bir yer kaplarken artık smart speaker’larla (akıllı hoparlör) evlerimizde de yerini almaya başladı. 2014 yılında Amazon Echo öncülüğünde hayatımıza giren ve Google, Apple, Alibaba, Xiaomi gibi önemli markaların peşisıra katıldığı smart speaker dünyası, sesli komutları alarak çalışan sistemiyle evdeki yaşamımızı kolaylaştıran imkanlar sunuyor.

Smart speakerlar içinde ise en çok dikkat çeken iki marka Amazon Echo ve Google Home. Bu ikili sundukları voice shopping (sesli alışveriş) imkanıyla e-ticaret dünyasında yeni bir boyuta öncülük etmişlerdir. Bu özelliğin çalışma prensibi ise iki aşamalı ve gayet basit: Öncelikle
isim, adres, telefon numarası ve kart numarası olan bir kullanıcı girişi gerekiyor. İkinici aşamada ise siz sipariş vermek istediğiniz ürünü söylüyorsunuz ve sistem size ürünün marka - fiyatını bilgisini yine sesli olarak sunuyor. Ardından sesli onayınızı alarak alışverişi tamamlıyor. Kullandığınız smart speaker’ın özelliklerine bağlı olarak sistem sizin önceden sipariş verdiğiniz bir ürünün bilgisini saklayıp, bir dahaki alışverişinizde size sunarak kolaylık sağlayabiliyor. Aynı şekilde kullanıcı girişi yaptığınızda hali hazırda girmiş olduğunuz bilgileri kullanarak her siparişte bilgilerinizi girme zahmetinden size kurtarıyor.

Voice shopping hayatımıza yeni yeni giriyor olsa da sunduğu kullanım kolaylığıyla gelecek vaad ediyor. Henüz uygulama veya web sitesi üzerinden yapılan alışveriş rakamlarını geçecek bir satış yüzdesi olmasa da gelecek yıllarda voice shopping’in e-ticaret alanında etkili olacağı öngörülüyor.