Google Analytics Nasıl Kullanılır: RaporlamaBu hafta Google Analitik konusunda kaldığımız yerden devam ederek raporlama verilerinden bahsedeceğiz. Google Analitik Raporlama sayfası izleyici genel verilerini gösterir. Ekranın üst kısmında, size Ana sayfa, Raporlama, Özelleştirme (raporlar) ve Yönetici bölümü arasında ileri ve geri gitmenizi sağlayacak temel Google Analitik menü çubuğunu göreceksiniz. Biraz daha sağ taraftan Google Analitik hesabınız içinde başka bir web sitesine geçiş yapabilirsiniz. Sol kenar üzerinde, özel raporlar ve Google Analitik'in önemli alanları ile bağlantıların bir listesini bulmak için bir arama kutusu vardır. Şimdi bütün bu başlıkları inceleyelim:

  • Panolar (Dashboards): Panolar, widgetları kullanarak Google Analitik verilerinin özelleştirilmiş görünümler oluşturmanıza izin verir. Bu, standart raporlarda gezinmek zorunda kalmadan belirli alt veri kümelerini görmek için harika bir yoldur. Pano ekle butonunu kullanarak standart raporlara göz atabilir yeni widget ekleyerek panolarda istediğiniz kriter verilerini filtreleyebilirsiniz. Ayrıca Google Analitik Çözüm Galerisi'nden hazır panoları da indirebilirsiniz.
  • Kısayollar(Shortcuts): Kısayolar sadece favori Google Analitik raporu olarak belirttiğiniz bir linktir. İstediğinizde ya da verinin bir kısmını görüntülediğiniz zaman yukarıda yer alacak bu linke tıklayabilirsiniz. Linkiniz ilerde kullanmanız için kısayol menüsüne yerleştirilir.
  • Bildirim Etkinleri (Intelligence Events): Bildirim olayları belirli bir değişim meydana geldiğinde size e-posta ile Google Analitik içinde kurabileceğiniz uyarılar verir. Oturumlar, hedef dönüşüm ya da bir günlük, haftalık veya aylık süre içinde diğer ölçüm sayısındaki bir değişim gibi olaylar için uyarı alabilirsiniz.
  • Gerçek Zamanlı (Real Time): Kim şu anda web sitenizde var bilmek ister misiniz? Real-Time veri anında bu verilere erişim sağlar. Siz mevcut ziyaretçilerinizin sayfa ziyaretlerini, aktif olduğu sayfaları, yerleri ve daha fazlasını görebilirsiniz.
  • Dönüşüm Raporları Aracılığıyla İzleyici (Audience Through Conversions Reports): Google Analitik verileri İzleyici, Edinim, Davranış ve Dönüşümler bölümlerinde bulunur. Bunlar, kullanıcıların, trafik kaynakları, içerik ve hedef tamamlama üzerindeki derinlemesine raporları içerir.

Google Analitik Standart Rapor Görüntüleme

Her alt bölümün ana ekran çubuğu standart bir rapor sunar. Standart bir rapor görüntülerken, büyük olasılıkla şu verileri göreceksiniz: Rapor adı (örneğin Dil), tarihini seçebleceğiniz standart bir araç çubuğu... Bu özel raporun içindeki veriler hakkında daha fazla bilgi edinmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

Araç çubuğu menüsü altında iki seçenek vardır; Tüm oturumlar bir bütün olarak Google Analitik boyunca size verileri gösterir ya da yeni veri bölüm ekleyerek benzeri, doğrudan trafik, arama trafiği, mobil trafik ve gibi belirli ölçütlere dayalı verileri görmenize izin verir. Tüm oturumlara baktığımızda, incelemekte olduğunuz rapora özgü verilerini görürsünüz. Çoğu rapor Explorer zaman çizelgesi görüntüsü ile başlar. Explorer görünümünün üstünde Özet, Site Kullanımı, Hedef Takımları, E-ticaret ve AdSense arasındaki geçiş için bir seçenek vardır. Özet görünümü varsayılan veri raporlarınız için Toplam, Davranış ve Dönüşüm verilerini gösterir. Eğer web siteniz için ayarlanmış çeşitli hedefler varsa, farklı bir hedef verileri değiştirmek ve dönüşümlerini görmek için açılır menüyü kullanabilirsiniz.

Site Kullanımı görünümü, sadece oturumların sayısını, sayfa / oturumdaki ortalama oturum süresi, yeni oturumları ve yüzde bildirilen veriler ile hemen çıkma oranı gösterir. Hedef Setleri görünümü ise, bir hedef kümesi içindeki, oturum başına hedef değerini ve her hedef için ayrı hedef dönüşüm oranlarını gösterir.