İçerik Pazarlama: Infografikler Sosyal medya pazarlamada infografikleri kullanmaya hazır mısınız? Nasıl başlamanız gerektiğini, biliyor musunuz? İnfografik oluşturmak giderek kolaylaşıyor. Bu hafta infografikler hakkında konuşacağız.

Bir kavramı görüntülerle anlattığınız zaman sosyal medyada çok daha kolay ve hızlı yayılır. İnfografik desteği ile içerik pazarlama konusu, hedef kitleniz, büyüyen bağlantılarınız, markanızın bilinirliğini arttırmak ve Google sıralamalarını iyileştirmek için büyük bir potansiyel sunmaktadır. İnfografik pazarlama faydalarını nasıl maksimize edeceğinizi öğrenme istiyorsanız bu yazı tam size göre. Modelin en yaygın aşamaları şunlardır; Araştırma - Yaratma - Kodu Ekleme - Bekleme.

 

  • Vurucu bir konu bulun: Hedef kitlenizin temel özellikleri ile genel konseptine uygun fikirleri bulmak için google araçlarını kullanabilirsiniz. İlgili konuları bulduğunuz siteleri tıklayarak farklı infografik temalarını kendi planınız içinde şekilndirerek içerikleri kullanabilirsiniz. Güçlü bir temanız olduğunda verileri seçmeniz daha kolay olacaktır.
  • En iyi verileri organize edin: Herkes için veriyi ve konuyu destekleyen ancak hazır olmayan bir istatistik arayın. PDF'leri, PowerPoint sunumları ve diğer veri kaynakları detaylı şekilde araştırabilirsiniz. Ayrıca Google özel arama operatörlerini kullanarak mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Araştırmaları tamamlayıp yararlı olacak bilgileri bulduktan sonra verilerinizi organize etmeye başlayın. Bir çok pazarlamacı bulduğu istatistiği içeren ağır bir infografik hazırlar. İnsanların yoğun olduğunu ve içerikleri okumak yerine taradıklarını aklınızdan çıkarmayın. İnfografiklerin de amacı daha az okuma alanı ve daha çok görsel ile insanların ilgisini çekmek.Verilerinizi bu doğrultuda sıraya koyarak uygun görşelleri seçin.
  • Herkese açık yayınlayın ve teşvik edin: Yazımızın başında infografiğin paylaşılması ve insanlar tarafından beğenilmesin için beklemekten bahsettik. İnfografiğinizin blog, web sitesi ya da sosyal paylaşım hesabınızda yayınlandıktan sonra takipçileriniz tarafında paylaşılması için onları teşvik edin. Bunu etkileyici bir başlık ya da kısa bir slogan ile yapabilirsiniz.Kendi hesaplarınız aracılığı ile yayılmasına destek olun.
  • Destekleyici makaleler yazın: Keyifli bir yolculuk bir yerlerden başlamak zorundadır ve genel olarak o doğru başlangıç noktası web sitenizdir. Pazarlamacıların infografik kullanmalarının temel nedeni kendi web sitelerine geri dönüşüm alabilmektir. Farklı yerde yayınlanan bir makaleye link vererek izleyiciler kendi web sitenize çekilebilir.
  • Ölçün ve takip edin: İnfografiğinizin pazarlama için etkin olup olmadığını ölçmek için KPI yani anahtar performans göstergelerini ölçmek önemlidir. En popüler KPI'lardan bazıları infografik makalenin temel sosyal etkileşimlerinden, bağlantılarından ve ziyaretçi trafiğinden, google organik sıralamasından bahseder. bunları kullanarak bir sonraki çalışmanız için yeni bir veri elde edin. Hedef kitlenize uygun veriler revize edin.

Ve son olarak izleyicilerin ilgisini belirlemeyi unutmayın.