İlgi Çekici Blog Deneyimi Oluşturmanın Yollarıİlgi çekici bir blogunuz var mı? Okuyucularınızın blogunuza daha çok geri dönüş yapmasını ister misiniz? Okunabilirlik, cevaplanabilirlik ve kişisellik bir blog için son derece önemli unsurlardır. Bu haftaki yazımızda kullanıcı deneyiminizi geliştirirerek blogunuzu güncellemeniz için ihtiyacınız olacak bir kaç yoldan bahsedeceğiz.

Kartlar tasarımı ile Ekran İçeriği

Kart tasarımı gördüğünüzde, muhtemelen okuyucunun görsel bilgilerini parmak uçlarında okuduğunu düşünüyorsunuz. Bloglar için birden fazla mesajlı vitrinlerde kart tasarımının etkili olmasındaki neden de budur. Bir kart tasarımındaki içerik vitrinde çoklu parça görselleri olarak çekici bir şekilde pazarlamacılara da yardımcı olur. Blog fikirlerinin yer aldığı uzun bir listeyi aşağıya doğru kaydırmak yerine, okuyucunun farklı kartlar arasında tarama yapabilmesi hem kolaydır hem de sayfanızı son derece kullanıcı dostu haline getirir.

Duyarlı Tasarım Uygulamak

Birçok kişi seyahat ederken, birini beklerken mobil cihazları ile blog okuyor. Akıllı cihazlardan sosyal medya hesaplarını kontrol ederken blog linlerine tıklıyorlar. Google araştırmalarına göre, mobil sitelerde kullanıcıların % 79'u ihitiyacı olan bilgileri aradıklarını mobil sitelerde bulabilmeyi istiyor. Ayrıca kullanıcıların %52'si şirketlerin mobil sitelerini iyi olmadığından ihtiyaçlarını karşılamadığını söylüyor. Bu istatistiklere baktığımızda duyarlı tasarımın gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Mobil web sitesi duyarlı bir site olduğundan okuyucularınızın azalma riski ortadan kalkacak. Böylece aynı bilgilere sahip kullanıcı dostu farklı bir duyarlı siteye gitmesini engellemiş olacaksınız.

Kişiselleştirilmiş İçerik Eklemek

Blog içeriklerinin kişiselleşmesi zorunluluk haline geliyor. Farklı yaş, özellik ve rollere sahip birden fazla kitleye hitap etmek önemlidir. Blogunuzun özgün olmasının değerinden bahsetmek sadece içerik olarak değil tasarım olarak da özgünlüğü ifade eder. Kullanıcıların ilgisini çeken ve onlar için hedeflenen içeriği göstermek daha iyi bir deneyim sunmanızı sağlar.

Aktif Yazılar İçermek

Blogunuzun tasarımını değerlendirirken aktif blog yazılarınızı dikkatle inceleyin. En son hangi zamanda hangi konudan bahsettiğinize bakın. Tipik bir blog yazısı artık pek de etkili olmuyor.

Uzun süredir blogunuz ile ilgilenmediyseniz bir göz atma zamanı. Sitede gezinmek kolay mı, mobil uyumlu mu, kişiselleştirilmiş ve aktif mi diye değerlendirin. Bütün bu unsurlar blogunuzun daha çok kişiye ulaşmasını sağlyacaktır. Okuyucular artık gönderiler içerisinde hareketli, etkileşimi çok olan elemanlara bakmayı tercih ediyorlar.