Zengin Web Deneyimi Yaşatmanın 4 YoluWeb siteleri, basit bir bilgi deposu olmaktan çıkarak çok gelişmiştir. Günümüzde tarayıcılar görsel etkileşim yeteneğine sahip hem de mobil olarak. Bu hafta sitenizin kullanıcı deneyimini arttıracağınız dört yoldan bahsedeceğiz.


1- CSS

CSS bizim dökümanlarımızın stil dilidir. Css'i yazı tipi, boyutu ve rengini değiştirmek gibi basit açıdan düşünme eğiliminde olsak da, dönüşümler ve animasyonlar gibi özellikleri ile giderek daha güçlü hale gelmektedir.

Photoshop gibi araçlarda vektör maskeler kullandıysanız CSS fikrine aşina olmalısınız. Bu özellik şeffaf ve opak parçaları tanımlayan HTML içeriğinin CSS şeklinde tanımlanmasına izin verir. Bu CSS geçişleri ile ul öğelerini gizleme ve açıklama için büyük bir iştir. Benzer şekilde CSS maskeleri de görüntü kullarak içeriklerin şeffaf parçalarının tanımlanmasına izin verir. Bu görsel ilgi veya dokular, tasarımlarınızı daha etkin ve şeffaf kullanmanıza, müşterilerinize daha başarılı bir web deneyimi yaşatmanıza olanak sağlar.

2- SVG (Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri)

SVG etkileşim ve animasyon desteği ile iki boyutlu grafikler için bir XML tabanlı vektör görüntü formatıdır. SVG görüntüleri ve onların davranışları XML metin dosyalarında tanımlanır. Bugün web üzerinde bulunan raster görüntülerinin çoğu pixelden oluşmaktadır. Bu yüksek çözünürlü cihazlarda görüntüleri pixelli almak anlamına gelir. Bu konuda vektör grafikleri müthiştir çünkü herhangi bir boyutta kendi şeklini koruyarak geometrik ilkeler oluşturur. Böylece tüm ekranlara uyumlu hale getirilir.

SVG web için vektör formatıdır. Siz grafikleri görüntüleyebilir, hatta manipüle edebilir ve CSS ile animasyon özelliklerini kullanabilirsiniz. Scripting dosyası ile birleştirdiğinizde SVG daha güçlü çalışır. Snap SVG içeriğine animasyon yapan ve kolay manipül eden bir JavaScript kütüphanesidir.

3- 2D Canvas

2D Canvas çizim şekilleri ve görüntüleri için optimize edilmiş web'in başka güçlü bir özelliğidir. Bu size tuval öğesi üzerinde detaylı kontrol hakkı veren bir JavaScript API sağlar. Ayrıca, video görüntüleri oynatmada, durdurma-değiştirme gibi özelliklerde zengin etkileşimli düğmeler için potansiyel oluştururken, diğer medya formlarına entegre etme özgürlüğü de verir.

4- WebGL

Web GL internet sayfalarında 3 boyutlu görüntüler üretmeye yarayan yeni arabirimdir. Uyumlu web tarayıcısında herhangi bir eklenti kurulmasını gerektirmeden, HTML 5'in Canvas elementi üzerinde 3 boyutlu grafik çizimi yapılmasını mümkün kılmaktadır. Diğer HTML öğeleri ile karıştırılır ve sayfa veya sayfa arka planları diğer parçaları ile birleştirilebilir. WebGL programları bilgisayarın Grafik İşleme Birimi (GPU) üzerinde çalıştırılır JavaScript ile yazılmış denetim kodu ve shader kodu oluşmaktadır. Donanım hızlandırmalı 2D ve 3D grafik çizimi için bir düşük seviye API sağlar.

İnternet dünyası giderek çeşitleniyor ve sizinde gördüğünüz gibi daha güçlü hale geliyor. Bu yüzden bir web geliştiricisi olmak için oldukça heyecanlı bir dönem. Teknoloji ve kaynak çeşitliliği sürekli büyüyor ve erişilebilir hale geliyor. İnsanların onları oluştururken zengin deneyimler yaşamaları bizim içinde sevindirici. Bizi takip edin,internet dünyasına yönelik yepyeni haberleri sizinle paylaşmaya devam edelim.