E-Posta Tasarımı için KurallarE-posta, şirketlerin müşterileri ile etkileşimde kullandıkları en popüler yollardan biri olmaya devam ediyor. Tasarım dünyasında her şey gibi, bir e-posta tasarımı da tıklanma ve okunma oranları ile abonelerin kalıcılığı gibi şeyler üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. E-posta tasarımı yaparken bültenlerin aboneler üzerinde etkili bir izlenim bırakmak için bir fırsat olduğunu unutmamak gerekir. Eğer e-posta yoluyla okuyuculara büyük bir değer sunarsanız, iletmek istediğiniz mesajlar ve linkler aboneleriniz tarafından değerlendirilecektir.


Günümüzde tüm e-postaların neredeyse yarısı mobil cihazlar üzerinden açılıyor. Bu yüzden tasarım duyarlı ve yaratıcı bir dizayn gerektirir. Bu hafta başarılı bir e-posta tasarımı için gerekli bileşenlerden bahsedeceğiz.

Şeffaflık Sayımları

Kullandığınız başlıkları, yazı satırlarını ve gönden isimlerini birkaç kez kontrol etmelisiniz. Okuyucularınız için bunlardan herhangi biri belirsiz ve kafa karıştırıcı olmamalıdır. Aksi halde e-mailleriniz önemsiz maillerin arasında silinip gidecektir.

Minimalizm: Daha Azı ile Daha Fazlasını Söylemek

Hiç kimse özellikle mobil kullanıcılar okumak için fazla zaman ayırmaz. Okuyucular tüm postayı tek tek okumak yerine hislerine göre tarayarak gözden geçirirler. Okumanın kolay olduğu küçük parçalar halindeki metin parçaları işlerini kolaylaştıracak odaklanmalarını sağlayacaktır.

Tarama Dostu Okumaya Teşvik

Okuyucular e-maillere göz atmayı seviyorlar, bu yüzden kolay gözden geçirilebilen mail formatları tasarlanmalıdır. Metinleri düzenli parçalar halinde bölerek bu formatı yakalayabilirsiniz. Başlıkların net şekilde belirtilmesi, önemli olan kavramların vurgulanması, içeriğin özünün anlaşılması için önemlidir. Bu okuyucuları sıkmadan e-mailiniz üzerinde vakit geçirmek için teşvik eder.

Seçenek Sayısını Sınırlayın

Okuyularınızın sitenize gidebilmesini sağlayacak minimum gereksinimleri üzerinde iyi düşünmek gerekir. Okuyuculara gerekli detayları yavaş yavaş tanıtabilirsiniz. En başta fazla bilgi vermek sıkılarak sayfayı terk etmesine sebep olabilir.

Beyaz Alanlara Güvenin

Beyaz alanlar bir e-posta tasarımda oldukça etkilidir. Okuyucunun önemli ayrıntıları daha kolay görebilmesi için bilginin en önemli parçalanmanın yer aldığı beyaz alanlar son derece yararlıdır. Eğer konularda belirli bir ağırlığın yanı sıra aynı boyutta bir sürü içerik varsa, aralarına boşluk konulabilir, böylece okuyucuların odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Boşluklar olmadan bültenin bütünü biçimsiz ve büyük bloglar halinde görünebilir.

Duyarlı Tasarım

Günümüzde, insanlar mobil cihazlarda günde 150 kez civarında bir arama yapıyor. Buna ek olarak mobil cihazlarını uzun süre kontrol edememeleri durumunda 5 kişiden 4'ünün ilk işi e-postalarını silmek olacaktır. Bütün bunlar okuyucularınız için her zamankinden daha verimli mesajlar iletmenizin zorunlu olduğu anlamına gelir. Bültenlerinizin kısa sürede silinmemesi için hedef kitlenizin isteklerine odaklanmalısınız.

Bülten tasarımlarınız için Disual ile iletişime geçebilirsiniz. Çeşitli ekran boyutları üzerinde daha okunabilir e-postalar oluşturmanıza yardımcı olabiliriz.