Logo Tasarım KılavuzunuzBir logo tasarımının tür ve şekil bakımından basit olduğuna inanan bazı şirketler var. Bir logo oluşturmak sadece küçük birşey gibi görünüyor olsa da bütün bir şirketi, markayı, kimliği, değerleri ve daha fazlasını temsil eder. Bunu sadece küçük bir tasarım işi olarak düşünmemelisiniz. Bir şirketin sahip olduğu en önemli tasarımdır, çünkü gelecekteki marka kararlarını yönlendirir. Bu hafta kendi proje veya potansiyel müşterinize yönelik harika bir logo oluşturmak için gerekli tüm adımları sizinle paylaşıyoruz


Bir Logoyu Ne İyi Yapar?
  • Öncelikli olarak, iyi bir logo güçlüdür. Türü ve içeriği ne olursa olsun marka için etkili olmalıdır.
  • İyi bir logo benzersizdir. Şirketler için müşterilerinin kendilerini özellikle rakip şirketlerle karıştırmasının engellenmesi gerekir.
  • Aynı satır içinde harflerle iyi bir logo tanımlanabilir. Bu hızlı, kolay ve belirli bir düzen içinde olabilir.
  • Sonsuz ve ebedidir. Markanızın uzun soluklu faaliyet göstereceğini düşünürseniz logonuzun uzun yıllar geçerli olabilecek bir yapıda olmasına dikkat etmelisiniz. Müşterinizin aklında ilk nasıl kaldıysanız bu öyle sürecektir.
  • İyi bir logo markanızı, vizyonunuzu ve değerlerinizi pekiştirir. İşiniz için uygun olan sesi , duyguyu ve ruh halini iletebilmesi gerekir.

Logonuz için hangi yolu seçerseniz seçin, logonuz kelimenin tam anlamıyla işinizin türüne göre belirlenmelidir. Her yaklaşımın avantaj ve dezavantajları vardır. Gerçekten de iyi bir logonuz varsa şirketinizin ana mesajını veriyorsunuz demektir. Bu şirketinizin niteklerini, becerilerini ve değerlerini aktarır.

Logo Türleri

Logoların üç ana tipi vardır.

  1. Tipografi tabalı logolar: Oldukça yaygındır, genellikle mevcut bir yazı ya da yazı üzerinde ayırtedici bir bükülme şekilleri ile tasarlanır. Birden fazla ortaklı şirketler için özellikle yararlı olabilir. Şirket isimlerinin ya da sektör isimlerinin baş harflerinin kullanılması akılda kalıcı bir etki yaratacaktır.
  2. Edebi logolar : Edebi görüntülerin doğrudan kullanıldığı logolar. Örneğin bir giyim mağazasının logosunda elbisenin yer alması gibi.
  3. Soyut logolar: Duygu ve ruh halinin daha fazla yansıtıldığı logolar. Bir logo doğrudan ne iş yaptığı iletmek zorunda değildir. Önemli olan hedef kitlesinin logoyu gördüğünde hissettiği düşüncelerin markaların amaçları ile uyuşmasıdır. Birden fazla amacı iletmek için soyut logolar oldukça kullanışlıdır.

Harika bir logo tasarımının ilk adımı, tasarımın amacı hakkında bilgi elde etmektir. Disual, web ortağınız olarak markanıza en uygun logoyu sizin için tasarlayacaktır.