Maksimum Etki için Görsel İçerik Kullanma Online büyümeyi teşvik etmek istiyor musunuz? İşinizde görsel pazarlama araçlarını kullanıyor musunuz? Diğer işletmelerin görsel içerikleri nasıl kullandıklarını anlamak kendi pazarlama stratejinize içerikleri entegre edebilmenize yardımcı olabilir. Bu haftaki yazımızda görsel içerikleri nasıl kullanacağınızdan bahsedeceğiz.

İşinizin pazarlamasını yapmaya başladığınızda görseller konuşsun. Sadece görseller büyük bir etki yaratmayabilir ama kısa yazı içerikleri ile desteklendiğinde beklediğiniz etkiyi yaratacaktır. Araştrımalar beynin görselleri yazılara göre 60.000 kat daha hızla işlediği ortaya çıktı. Tüm insan iletişiminin %93'ünün sözsel olmadığını ve kolayca anlaşıldığını unutmayın. Bu yüzden online bir varlığın görseli çok önemlidir.

Bir çok şirket kavramsal düzeyde bunu anlıyor olsa da metin ve görsel içeriği etkili şekilde birleştiremiyor. Çeşitli sosyal medya platformalarında yenilikçi ve benzersiz şekilde görsel pazarmayı kullanan markaların daha kısa sürede büyüme hedeflerine ulaştıkları gözlemleniyor. Örneğin Volkswagen, kendilerinin geçmiş hikayelerini görsel bir zaman çizelgesi eşliğinde facebook'da paylaşıyor. Onlar markalarının evrimsel geçmişini yansıtırken hayranları, hikayesi 1938 yılından başlayan bir Alman otomotiv şirketine karşı daha samimi bir yaklaşım benimsiyor. Okuyucular zaman çizelgesinde ilerlerken tarihin bir parça gibi hissediyorlar. Bu iş taktiğini siz nasıl kullanabilirsiniz? Şirketinizin görsel zaman çöizelgesini facebook zaman tüneli şeklinde hazırlayın. Açılış günü görüntülerinin yanında şirketin kilometre taşları sayılacak önemli olayların görsellerini tarih sırası ile ekleyin. Bu yaklaşım ilginç ve hayranlarınız için oldukça eğlencelidir. Tüketiciler satın alma karaından önce şirket hakkında uzun bir araştırma yapıyorlar. Onlara, görseller aracılığıyla şirketin hikayesini paylaşarak duygusal bir bağ kurmaya teşvik edecek gerekli bilgileri verin.Sonunda sizi tercih edeceklerinden emin olabilirsiniz.

Diğer bir örnek ise Nike. Nike'ın Instagram kullanımını erken benimsemesi ve akıllıca kullanımı sosyal ağlar arkasındaki psikolojiyi ve hedef pazarında olan tüketicilerini anladığını gösterir. Motivasyonel ve stratejik hashtags kullanımı ile müşteri odaklı misyonunu genişletmeyi sürdürüyor. PhotoID entegrasyonu sayesinde hayranları, hayallerindeki ayakkabı için Instagram fotoğraflarını kullanabiliyor. Photoid ile hayranlar, hayallerindekini tasarlayıp sizinle paylaştığında, inovatif ürün çalışmaları için bir pazar araştırması elde etmiş oluyorsunuz.  Siz de hayranlarınızın kullandığı hashtags'ler ile onları fikirlerini kutlayın, iletişim kurun, sorular sorun. Paylaşımları konusunda bilgi alın. Ayrıca kalabalık kişilerden oluşan fotoğrafları Instagram'da kullanarak hayranlarınızı karşılıklı etkileşimli bir deneyim için teşvik edin.