Duyarlı Web Tasarımı İşinizin Kaderini Değiştirebilir mi? Bugün web trafiğinin %17'den fazlası mobil cihazlardan geliyor. İnternet erişimi için mobil cihaz kullanan insanların sayısı katlanarak büyümeye devam ediyor. Mobil kullanımın artan talebi cihazların ekran boyutuna bakılmaksızın her iş için esnek ve daha akışkan sitelere sahip olmayı gerekli kılmıştır.


Kullanıcılar akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar gibi cihazlarla web erişimi sağlıyor. Web siteniz mobil cihazlar için optimize değilse müşteri kaybediyor olabilirsiniz. Duyarlı web tasarımı optimal bir izleme deneyimi sağlamak için sitelerin tasarlanmasını amaçlayan bir web yaklaşımıdır.

Yapılan araştırmalarda duyarlı olmayan internet siteleri sadece 2.7 dönüşüm oranını elde ederken duyarlı tasarıma sahip web siteleri %10.9 daha fazla dönüşüm oranı elde ediyor.

Gelişmiş Tarama Deneyimi

Bir akıllı telefon kullanıcısı sitenizi ziyaret ederse ve iyi bir kullanılabilirlik deneyimi yaşamadıysa siteniz kendisini tatmin etmeyecek ve geri dönüş sağlamayacaktır. Kötü tarama deneyimi düzenli bir web sitesinin mobil cihazlarda yüklenmesi çok uzun sürüyor. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için, sitenizin her cihaz üzerinde hızlı yüklenmesi ve kullanıcının içeriklere hızlı erişebilmesi hayati bir önem taşıyor. Mobil ortamlar basit navigasyon, içerik odaklı tasarım ve sayfaların hızlı yüklenmesini gerektir. Ekran boyutu büyüyüp küçüldüğünde duyarlı tasarım sayfa öğelerini yeniden düzenleyebilir. Duyarlı tasarım oran tabanlı öğeleri barındırır. Böylece ziyaretçilerinize sitenizi gezerken içerik öğelerini yeniden düzenleyerek daha doğru bir gezinti için onlara yardım eder.

Pazarlama Optimize Teklifleri

Herhangi bir işin temel amacı hedef pazar içinde mümkün olduğunca çok tüketiciye ulaşmaktır. Duayrlı web tasarımı ile herhangi bir internet özellikli cihaz kullanarak tüketicileri ulaşabilirsiniz. Çok sayıda ziyaretçilere ulaşmak daha fazla potansiyel müşteri çekmenize yardımcı olacaktır.

Mobil Platformlar

Ziyaretçilerinizin çoğu sizin web sitenize erişmek için mobil cihazları ya da tabletleri kullanıyor. Duyarlı tasarım otomatik olarak kullanılan cihazın ekran büyüklüğü türüne göre sitenizi boyutlandıracaktır. Ancak siteniz yanıt vermiyorsa, içerik ve görüntüler son derece rahatsız edici şekilde küçük ekranlar için optimize olmayacaktır. Potansiyel ziyaretçilerin ilgisini çeken siteniz mobil platformda bu başarıyı elde edemiyorsa web sitenizin ziyaretçi kaybetmesi anlamına gelir. Kullanıcılar rahat bir tarama deneyimini istediği gibi mobil platformları kullanarak da yaşamak istiyor.

Rekabetçi Kazanç için Yardım

Duyarlı olarak tasarlanmış web siteleri genellikle kendi sektörünüzdeki diğer markalar tarafından kullanılmıyorsa, sizi rakiplerinizden ayırt etmek için büyük bir fırsat olabilir. Sitenizin duyarlı yaparak, rakiplerinizin sitelerini terkeden ziyaretçileri çekerek müşteriye dönüştürür.

Akıllı telefon kullanan insanların sayısı arttıkça, bir işletmenin tüketici tabanı da ancak duyarlı web tasarım kullanımı ile büyüyebilir. Duyarlı web tasarımına sahip olmayan bir şirket site trafiği, potansiyel müşteri sayısında ve satışlarında büyük bir azalma ile karşı karşıya kalacaktır.