Mobil Dönüşümleri Arttırmak için UX Stratejileri Hayatımızın çeşitli alanında bize yardımcı olması için mobil cihazları kullanıyoruz ve bu da kullanıcıların dikkatini çekmek için mobil arayüz tasarımları arasında yoğun rekabete sebep oluyor. Masaüstü kullanıcı deneyimini mobil kullanıcı deneyimine çevirmek olmadığını baştan söylememiz gerek. Yeni bir mobil tasarımla kullanıcıları karşılamaktan bahsediyoruz. Fiziksel klavye ve mause olmadan bir mobil deneyim sunmaya çalışan tasarımcıların dokunarak, kaydırarak, büyüterek bir mobil cihaz ekranının yönünü ve konumunu hesaba alarak yeni bir tasarım ortaya çıkarmaları gerekir. Başarılı ve optimize bir kullanıcı deneyimi, mobil dönüşümleri arttırmak için gerçek bir anahtardır. Markaların bunu iyi değerlendirmeleri gerekir. İyi bir mobil kullanıcı deneyimi için;


Ziyaretçi Hedefleri Hakkında Düşünün

Bir mobil uygulamayı, siteyi ya da şablaonu oluştururken yapılabilecek en kötü şeylerden biri masaüstü bilgisayarda gezinen kullanıcının aynı şekilde mobil sayfaları da ziyaret edeceğini düşünmektir. Özellikle akıllı telefonlardan gelen ziyaretçiler için nesneler önemlidir; gezinirken aradıkları şey nedir? Bunlar; iletişim bilgileri, ürün karşılaştırmaları, yol tarifi gibi şeyler olabilir.

İpuçlarını Birleştirin

Bu teknik web sitenizin ziyaretinde uygulamanızın kontrol edilmesi aşamasında kullanıcıya sunulması anlamına gelir. Kullanıcılara yararlı bilgiler vererek iyi bir mobil kullanıcı deneyimi sağlamak bugünün iş ortamına baktığımızda oldukça önemlidir. Beta aşamasında belirli bir kitleye açılan uygulama test edilebilir. Kullanıcıdan alınan geri dönüşler iyi birer ipuçu olup, uygulamanız ya da sitenizi ileriye yönelik dönüşümlerinizi tahmin etmenize olanak verir.

Bu teknik aslında kullanıcının dikkatini çekmek ve onların uygulama arama aşamasında özgürlüklerini korumayı sağlar. Hızlı öğrenme modeli sunmak bu stratejiyi birleştirmek için bir yoldur. Eğitimler, uygulamanın arayüz kullanımı nasıl olacağı konusunda katkı sağlayabilir. YouTube Capture bu tekniği etkili kullanan uygulamalardan biridir.

Kullanıcı Deneyimli En İyi Uygulamaları Takip Edin

En son UX uygulamaları basitleştirilmiş resimler ve simgeler, şık, dokulu ve gölgeler gibi özellikleri ile birlikte, düz bir tasarıma entegre edilir. Mutlaka odaklanma işlevselliği konulmalıdır. Hedeflenen hareketler dikkate alınmalıdır. İnsanlar bir mobil cihaz kullanırken düzenli şekilde el hareketleri ile slaytları kaydırma, resimleri büyültme, ekranı genişletme gibi alışkanlıklara sahiptirler. Hizmetleri uygulamalar ile birleştirmek için sektörde en çok hangi hareketlerin kullanıldığını inceleyebilir ve buna yönelik bir tasarım ile kullanıcıların ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayabilirsiniz.