Daha fazla müşteri tavsiyesine ihtiyacınız var mı? Destek için sosyal medya bağlantılarınızı kullandınız mı? Sosyal medya önerilerini arttırmak için müşterilerinizle memnuniyetlerini soran mesajlar paylaşmak kolay bir yoldur. Bu haftaki yazımızda sosyal medya üzerinde daha fazla müşteri dönüşümleri almanız için size bir kaç öneride bulunacağız.

Doğru Sosyal Ağları Tanımlayın

Hedefleme pazarlamanın her alanında önemlidir. Her şirket farklı hedef kitleye sahiptir, bu yüzden her markanın kendi hedeflerine uygun bir stratejik plan hazırlaması gerekir. Tüm sosyal ağların ziyaretçileri potansiyelleirne bakarak sizin hedefleriniz için en uygun ağı seçin. Örneğin Facebook bireysel tüketicileri çekmek için iyi bir ağ, Linkedin ise B2B alanlar için çok daha uygundur gibi...

Sizin için başarılı olacağını düşündüğünüz bir kaç sosyal medya platformunu test edin. Birçok kitle ve alana hitap edecek bir plan oluşturduktan sonra her biri için davet ve kullanımı teşvik edecek tavsiyeler paylaşabilirsiniz. Böylece müşterilerinizden paylaşmanızı istediğiniz konularla ilgili de öneri isteyebilirsiniz.

Sosyal Raporlar Sonuçlarını Değerlendirin

Reklam raporlarına baktığımızdaki tüketicilerin %84'ü kendi aile ve arkadaşlarını güvenilir birer kaynak olarak görüyor. Bir arkadaşından gelen öneriyi güvenilir bir kaynaktan geldiğini düşündüğü için tavsiyelerini dikkate alıyor ve tüketici davranışlarını etkiliyor. Bu bir mağaza önerisinin yanı sıra online davranışları da kapsıyor. Aktif kullanıcılar genel olarak önerilerini ve beğenilerini paylaşıyorlar, bu yüzden uygun sosyal medya platformlarındaki kullanıcılarınız markanız için gerekli olan öneri ve tavsiyeleri sizin yerinize de yapacaktır.

Teşvik Teklifleri

Herkes iyi bir reklam filmini ve tanıtımını seviyor. Örneğin bir sonraki ürün tercihjlerinde kullanacakları bir indirim çeki ya da hediye paketleri ile hedef kitlenize ürünlerinizi daha cazip hale getirebilirsiniz. Dropbox kullanıcılarına yeni bir kullanıcıya teklif gönderdiklerinde 500 MB kullanım alanı hediye ediyor. Bu teşvik ile Dropbox kullanımının %60 oranında büyüdüğü ifade ediliyor.

Teklif maliyetleri minumum düzeyde ise yeni müşteri kazanıyorsunuz demektir. Müşteri memnuniyetini sağladığınız için sunduğunuz hediye benzeri promosyon ürünlerinin dönüşümü size yeni müşteri olarak gelmiştir.

Mesajlarınızı Özeleştirin

Paylaşmadan önce müşterilerinize sorular sormak, promosyonlarınızın hazırlığını mümkün olduğunca kolay hale getirir.