Amazon Türkiye, Hizmete Açıldı Ama Beklentileri Karşıladı Mı?Geçtiğimiz hafta, 19 Eylül 2018’de, ABD’nin e-ticaret devi ve dünya genelinde 310 milyon aktif üyeye sahip olan Amazon, Türkiye resmi sitesini hizmete açtı.

Uzun zamandır beklenmesi ve açılışa özel sunduğu teklifleriyle birçok kişinin ilgisini çekmeyi başardı. Amazon.com.tr Kitap, Elektronik, Bilgisayar ve Ofis, Telefon, Ev ve Mutfak, Kişisel Bakım, Yapı Market, Video Oyunu ve Konsol, Bebek ve Oyuncak, Spor ve Outdoor olmak üzere şu an için toplamda 10 gibi sınırlı bir kategori sayısına sahip.

Amazon avantajlı üyelik paketi olan Prime’ı ve Echo, Alexa, Kindle, Fire v.b. kendi ürünlerini Türkiye pazarına girerken hizmete sunmadı. Amazon'un nasıl işlediğini gözden geçirirsek; kendi stoklarındaki ürünleri, piyasaya göre daha uygun fiyatlı satmasıyla biliniyor ancak pazaryeri satıcılarına da yer veriyor. Bu durumun yarattığı beklentileri, kendi stoklarında hali hazırda olan ürün çeşitliğinin az olmsayıla karşılayamadığı söylemek yanlış olmaz.

Her ne kadar senelerdir altyapı çalışmaları yapılsa da Amazon Türkiye’nin hizmete başlamasının henüz çok yeni olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir. İlerleyen zamanlarda yapacağı çalışmalarla yurt dışı sitelerindeki hizmet, kalite ve ürün çeşitliliği standartını Türkiye’de de oturutabilir.