eBay, Kafa Hareketleriyle Alışverişi Sağlayan Teknolojisini YayınladıeBay, sadece kafa hareketlerini kullanarak alışveriş yapmayı sağlayan yazılımını open source (açık kaynak) olarak kullanıma sundu.

iPhone X ile uyumlu çalışan bu yeni teknoloji, HeadGaze, fiziksel engeli olan kişilere, kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan istediklerini alma imkanı sağlıyor. Geliştirilen kullanıcı arayüzü ile 3 boyutlu geometrik haritalama sistemi kullanılarak mouse ikonu yönlendirir gibi yönledirmeyi ve ekrandaki butonlara basıp satın alma, sayfa değiştirme gibi işlermleri yapmaya imkan sunuluyor. İkon kullanımının yanı sıra, başın yukarı aşağı hareketleri elimizle yaptığımız dikey hareketlere tekabül ederken, sağa sola yapılan hareketleri de yatay hareketlerle aynı şekilde işliyor. Yani sayfayı aşağı kaydırmak için başınız aşağı hareket ettirmek, ürünler arasında dolaşmak için de sağa – sola hareket ettirmek yeterli olacaktır.

Peki bu teknolojinin open source olması ne anlama geliyor? GitHub.com üzerinden herkesin ulaşabileceği şekilde konulması, yazılımın herkes tarafından geliştirilmesine ve kod değişiklikleriyle uyarlanmasını sağlıyor. Hatta eBay, bu teknolojinin geliştirilerek, göz hareketleriyle alışverişin mümkün olabileceğinin de sinyallerini veriyor.