Kurumsal Sosyal Medya Hesaplarının Yönetilmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenlerİletişim alanında yaşanan gelişmelerin meydana getirdiği her an ulaşılabilir olmak bireysel anlamda insanları mutlu ettiği gibi pek çok sektör için önemli avantajlar içermektedir. Özellikle internette sağlanan görünürlüğü reklamcılık alanında doğru şekilde kullandığımızda pazarlama sektöründe başarılı satış grafikleri yakalayabilmektedir. Oluşturulan sosyal medya platformları sayesinde milyonlarca kullanıcının ortak paylaşımları sayesinde farklı sektörler içerisindeki markalar, etkili reklam kampanyaları yürütmektedir.

Kurumsal şirketlerin günümüzde sosyal medyadan kaçınması ne yazık ki mümkün değil. Fakat sosyal medyanın kendi dinamikleri nedeniyle kurumsal hesapların kişisel hesaplar gibi yönetilmesi de doğru bir yaklaşım olmuyor.

Facebook'ta her 1 saniyede 6 yeni profil açılması, Twitter'ı günde 500 milyon insanın ziyaret etmesi, YouTube'a her 1 dakikada 300 saatlik video yüklenmesi, Instagram'daki içeriklerin 1 günde 3,5 milyar beğeni alması "Sosyal Medya Yönetiminin" neden bu kadar önemli hale geldiğini göstermekte.

Bu durumda hedef kitle analizi yapmak çok önem arz etmekte. Öncelikle kimlere ulaşmak istediğimizi tespit etmeli ve sonrasında o kitleyi çekecek içerik ve paylaşımlar yapmalısınız.

Hedefinizi Belirleyin

Bir kurum ya da markanın sadece Sosyal Medya'da yer almak için herhangi bir sosyal medya hesabı açması doğru değildir. Açtığınız sosyal medya hesabının mutlaka bir amacı ve markanızın ya da kurumunuzun ulaşmak istediği bir hedef olmalı ve sosyal medyada paylaştığınız içeriklerin bu amaca hizmet etmesi gerekir.

Hedef Kitleniz ile Etkileşim Halinde Olun

Sosyal Medya sadece ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yaptığınız, kampanyalarınızı duyurduğunuz ve her şeyin %100 markanız ile ilgili olduğu bir yer değildir. Müşterileriniz ve potansiyel takipçileriniz ile etkileşime geçin.

Sosyal Medyayı Düzenli Kullanma

Birkaç içerik paylaşıp birden yok olmak online dünyada pek hoş karşılanmaz. Sosyal medya kullanıcıları, her an yerinizi başka bir markayla doldurabilir. Bu yüzden paylaşım planınız düzenli olmalıdır.

Farklı Sosyal Medya Mecraları için İletişim Dilleri ve Görsel Kullanımı

Sosyal medyada her platformun kendine özgü bir iletişim dili vardır. Paylaştığınız içeriklerdeki görsellerin boyutları dahi birbirinden farklıdır ki, bu aynı görsel içeriği farklı sosyal medya platformlarında kullandığınızda takipçileriniz tarafından tuhaf karşılanmanıza ve takipçi kaybetmenize neden olabilir. O nedenle sosyal medya planlaması yaparken mutlaka paylaşacağınız içerikleri, paylaşım yapacağınız platform özelinde hazırlayın.