Mobil Web'in Geleceği: Progressive Web APPProgressive Web App, web sitelerinin görünümünü ve kullanıcı deneyimini, mobil uygulamalarla benzer seviyeye getirilen uygulamalara verilen isimdir. Yani bu yaklaşımla tasarlanan web sitelerini mobil tarayıcıdan ziyaret ettiğinizde, sanki bir web sitesini değil bir mobil uygulamayı kullanıyormuş gibi bir deneyim yaşarsınız. Progressive Web App'ın başlıca özelliklerinden bahsetmek gerekirse;

  • Güvenilir - HTTPS entegrasyonu şarttır, "service workers" sayesinde her zaman günceldir.
  • Hızlı - "Service workers" sayesinde offline çalışabilir. Kullanıcı düşük internet hızına (Ör:2G) sahip olsa bile uygulamaya çok hızlı ulaşabilir.
  • Etkileşim – Kullanıcılar uygulamayı ana ekranında tutabilir ve çalışırken uygulama gibi çalışabilir. Bunun için Google Play Store’a veya App Store’a girmeye gerek yoktur. Sayfayı ziyaret eden kullanıcıya anında uyarı gösterilerek tek tuşla ana ekrana sabitlenebilir.

Application Shell Nedir?

Minimal HTML, CSS and JavaScript ile arayüzün güçlendirilmesi olarak tanımlanabilir. Bunun anlamı sayfa bir kere yüklendiğinde artık o sayfa bir sonraki yüklemede kullanıcıya daha hızlı bir şekilde tepki verecek ve ön belleğe(Cache) depolanacaktır. Kısacası Application Shell hızlı yüklenme sağlar.

Hızlı

İstatisklere göre sayfayı yükleme aşamasında 3 saniyeden fazla uzun sürerse kullanıcıların% 53'ü siteyi terk ediyor! PWA ile çevrimdışı kullanımdan dolayı daha az veri harcanır. Ziyaretçi ilk kez bir web sitesini ziyaret ettiğinde, içerik indirilir, ön belleğe alınır ve kullanıcının cihazında yerel olarak depolanır. Böylece, web sayfalarının sonraki ziyaretlerinde anında sunulmasına imkan tanır. Ayrıca sayfaları daha sonra çevrimdışı modda, desteklenen tarayıcılarla ziyaret etmeyi mümkün kılar.

Çekici

Dilediğiniz web sayfasını ikon olarak kullandığınız cihazın masa üstüne kısa yol olarak kolaylıkla indirip, o ikon üzerinden web üzerinde tıpkı bir uygulama gibi gezinti yapabileceksiniz. Ayrıca PWA, Splash Screen(Uygulama Giriş Ekranı) özellikleri, Push Notification(Bildirim) gönderme, Full Screen(Tam Ekran), mobil kullanıcı dostu özelliği ile ön plana çıkmaktadır. PWA, internetin olmadığı zamanda dahi cache sayesinde offline olarak sayfalarda gezinti yapmanıza imkan sağlıyor. Bunun yanında da internet hızınızın düşük olduğu zamanda bile Service Worker’la yüksek hızla web sayfasında gezinti yapabileceksiniz. İlk sefer kullanımından sonra bu hız oranı daha da artacaktır. Bütün bu özellikleri ile aslında web sitesinde gezerken application kullanıyormuşsunuz hissini yaşayacaksınız.

Web siteniz responsive özellikte ise PWA’da bu özelliği koruyarak ekranın mükemmel oranda dolmasını sağlar ve kullanıcılarınıza daha keyifli okuma, gezinme imkânı sunar.

Neden Progressive Web App oluşturmalıyım?

Yüksek kaliteli bir Progressive Web Uygulaması oluşturmak, kullanıcılarınızı memnun etmek, etkileşimi artırmak ve dönüşümleri artırmak için inanılmaz fayda sağlıyor.

  • Ana ekrandan kolayca ulaşılabilir: PWA sayesinde kullanıcılar uygulamanızı tek tuşla ana ekranınıza ekleyebilir. Bunu kullanıcının düşünmesine gerek yoktur, çünkü siz bunu ekranda bir uyarıyla kendisine hatırlatabilirsiniz.
  • Güvenilir, internet performansınızın hiçbir önemi yoktur:Service workers sayesinde kullanıcılar uygulamanızı offline modda kullanabilir. Kullanıcının internet hızının ne olduğunun hiçbir önemi yoktur, sayfalar hızlı bir şekilde yüklenir.
  • Metriklerinizi geliştirir: Push notification, hız deneyimi ve offline kullanılabilirlilik gibi özellikler sayesinde kullanıcılar sayfalarınızda daha fazla vakit geçirir.
  • Cihaz Depolama Alanları Sorunu Kalkıyor: Cep telefonunuza sadece kısayol iconu eklediği için mobil uygulamaları yüklerken karşılaştığımız yetersiz hafıza sorunu ile karşılaşmazsınız.