facebook video reklamlari

Facebook video reklamlarını denediniz mi? Facebook takipçilerinizin ilgisini canlı tutmak için yeni yollar mı arıyorsunuz? Video reklamlarınızın tasarım ve hedeflerinde küçük birkaç ayar ile hedef ve dönüşümleri arttırabilirsiniz. Bu yazımızda video reklamlarınızı geliştirmeniz için yeni ipuçları keşfedeceksiniz.

 

 

İzleyici Tercihleri

Geniş bir kitleyi hedef alan video içeriği hazırlamanın aksine belirli bir segment’teki kitleleri hedefleyerek video hazırlamaya odaklanmalısınız. Bu videolarla web sitenizin tıklanması, videonun paylaşılması ve beğenilmesi olasılığı daha yüksektir. Örneğin web siteniz çeşitli hizmetler ya da ürünler sunuyorsa spesifik bir hizmet / ürünü içeren bir video oluşturmak yerine daha genel bir video hazırlanabilir.

Genel videolar markalaşmak için oldukça iyi ancak doğrudan hedef kitle ile iletişim kurmak için tercih edilmiyor. Eğer ziyaretçi kitlenizin kimleri içerdiğinden emin değilseniz, Facebook İzleyici Trend’ lerini kullanabilirsiniz. Bu, doğru video içeriği hazırlamanız için pazar araştırması olacaktır. Yaş, cinsiyet, yaşam tarzı, ilişki durumu, eğitim düzeyi ve iş alanı olarak demografik bilgiler içinde keşfe çıkabilirsiniz. Ayrıca hedef kitlenizin sayfanızda ne kadar aktif olduğunu ve sizin sayfanız dışında neleri takip ettiğini bulabilirsiniz.

Hızlı Dikkat Yakalama

Başarılı video hedefine hemen ulaşandır. İlk 5 saniye içinde dinleyicinin dikkatini yakalamak gerekiyor. Bu hedefe ulaşmanın birkaç yolu var;

  • Ne hakkında konuşacağınızın ipucunu vermek,
  • İhtiyacını karşılayacağını dinleyiciye hissettirmek,

Kullanıcı ses düğmesine tıkladığında o video kapatılacak demektir. Bu da ilk 5 saniyede görseli destekleyen bir sesin video performansını etkilediği anlamına geliyor. Facebook’un sosyal bir platform olduğunu unutmayın, ticari videoların izleyicilerin ilgini çekmeyecektir.

Akış Süresi ve Akılda Kalıcı Mesaj

İnsanların uzun videoları izlerken durdurması daha olasıdır. Kısa videolar daha etkileyicidir. Pek çok çevrimiçi reklam verenler ideal video reklam süresinin 30 saniye olması gerektiğini söyler. Video içeriğinin şu detayları mümkün olacak en kısa sürede taşıyacağından emin olun;

  • Kim: Hangi hedefe hitap ediyoruz,
  • Ne: Ne sunuyoruz,
  • Nerede: Ürün/hizmet nerede bulunabilir,
  • Ne zaman: Bir kampanya ise ne kadar sürede geçerli olduğu,
  • Neden: Bu ürün/hizmeti kullanmak için neden markanızı tercih edecekleri
Maksimum Etki için Görsel, Seslendirme ve Müziği Birleştirin

Facebook için video oluştururken mesajınızın nasıl teslim edildiğine dikkat edin. Videolar sessiz yayınlanacaktır ve ziyaretçi ilgini çekerse sesi açacaktır. Bir sonraki haber kaynağına indiğinde ise video duracaktır. Bu reklamın ne kadar kısa sürede ilgi çekmesi gerektiğini göstermektedir. Değer yaratmak için reklam boyunca ziyaretçileri ses ve fon müziği ile canlı tutun. İçeriğinizi destekleyen ve daha eğlenceli kılan görsellerle videonuzu renklendirin.

Temel video düzenleme işlevlerine aşina iseniz Facebook video reklamlarını hazırlamak nispeten kolay olacaktır. Reklamlarınızı ilk aşamada test etmek için büyük bütçeler kullanmanıza gerek yoktur. Küçük bütçelerle başlayın ve olumlu sonuçlar aldığınızı gördükçe hedef ve bütçeyi büyütün.