Sahte Facebook Hayranları Sayfandaki sahte facebook hayranlarından kurtulmak mı istiyorsunuz? Onları nasıl bulup kaldıracağınınızı bilmeniz gerekli mi? Bu kişileri kendiniz bile farketmeden çekmiş olabilir ve sizin haber akış sıranıza zararları olduğunun farkında olmayabilirsiniz. Bu haftaki yazımızda son zamanlarda fazlasıyla gündemde olan sahte facebook hayranlarına sayfanızdan nasıl çıkartacağınızdan bahsedeceğiz

Nisan 2014'de Facebook sayfa yöneticileri Facebook pazarlama çabalarini arttirmak için haber besleme algoritmalari konuusunda yeni bir güncelleme duyurdu. Sinirli takipçi ve kötü içerige sahip olan sayfalar haber akisinda konumlanmayi kaybederken, yüksek kalitede içerige sahip olan sayfalar haber akislarinda daha fazla görünür oldu ve ödüllendirilmeye baslandi. Bu sizin için ne anlama geliyor? Eger sahte facebook hayranlariniz varsa, onlarin kendi sayfalarindaki içerikleri ilgi çekici degildir ve büyük olasilikla haber kaynaginizin görünürlügüne zarar vermistir. Örnegin 50.000 hayraniz varsa ve bunun 25.000'i sahte hayran ise facebook yönetimi sizin sayfanizi cezalandirmis olabilir. Hediye veya reklam hedefleme ve hatta viral içerik olusturamak gibi birkaç yolla sahte fanlar sona erdirilebiliyor.

Karar Verin

Sonuçta sahte facebook hesaplarini kaldirmak ve facebook cezalarini önlemek istiyorsunuz. Bunun için bir kaç seçenek var; yeni bir facebook sayfasina markanizi aktarmak ya da sahte hesaplari kaldirmak ya da sadece sahte hesaplari görmezden gelebilmek. Hayranlarin sayisina bagli olarak sahte hesaplari bulmak ve çikarmak zor olabilir. (Özellikler hayran sayiniz binlerce ise) Zaman kurali: Sayfaniz haber akisinda görünüyor ve iyi bir performans gösteriyorsa sahte hayranlar konusunda stres yapmaniza gerek yoktur. Bunun için haber akisinizda yayinladiginiz gönderileri ve reklam performansiniz ile ilgili rapor detaylarini mutlaka takip edin. Örnegin 50.000 hayrana sahip bir sayfaniz varsa ve sahte hesaplarin bunun sadece küçük bir kismini olsturdugunu düsünüyorsaniz onlari göz ardi edebilirsiniz.

Sahte Fanları Bulun

Facebook sayfasina gidin ve hayranlariniz simgesini tiklayin ve hepsi sekmesini seçin. Gördügünüz liste size yalnizca 500 kadar hayraninizi gösterir. Eger bu 500 kisilik liste içerisinde sahte bir hesap görürseniz (Bunu sayfalarin içeriklerinden anlayacaksinizdir) adinin yanindaki tusa basarak "Kaldir" seçenegini seçin. Eger herhangi bir sahte fan görmüyorsaniz ve bu 500 hayranin ve daha fazlasinin geçmisi ile uzun bir listesini görmeye ihtiyaciniz varsa, Facebook'un Sosyal Grafik alanini kullanmaniz gerekir. Sosyal Grafik ile fanlarinizi bulmak biraz sikici ve zaman alici ama bu yöntemi kullanarak hemen her hayraninizi bulabilirsiniz.

Sosyal Grafik kullanmak için yeni bir sekme açin. Arama kutusuna sadece"hayranlar" yazin ve mevcut Facebook hayranlarinizin bir listesini alin. Bu hayranlarinizin tam listesidir. Sag tarafta ya da arama çubuguna filtre yazarak arama filtrelerini kullanip arama sonuçlarini daraltabilirsiniz. Biz sahte fanlari ayiklamak için, cografi konuma göre filtrelemeyi kullanmanizi öneririz. Yapilan arastirmalarda sahte hesaplarin en çok Sili, Endonezya, Hindistan, Banglades, Brezilya ve Filipinlerden gelen hayranlar oldugunu gösteriyor. Sahte bir hesap buldugunuz zaman yapilacak en basit islem spam olarak isaretlemek ve bildirmektir.