Google Analytics Kullanarak Facebook Dönüşümleri Nasıl Arttırılır Facebook dönüşümlerini arttırmak mı istiyorsunuz? Facebook öngörüleri ile Google Analytics'i birleştirmeyi hiç düşünüz mü? Google, verileri karşılaştırarak dönüştürebilmeniz için facebook hayranlarını bulmanıza yardımcı olabilir. Bu yazımızda, optimum kitleyi tanımayı ve facebook hayranlarının artan dönüşümlerini nasıl tespit edeceğinizi göstereceğiz.

Satın Alma Kitlenizi Belirleyin

İlk önce web sitenize bakalım. Google Analytics, izleyici hedeflerini dönüştürmek için hangi segmentleri kullanacağınızı gösteren en iyi yoldur. Optimum kitleye belirlemek için olaylar ve hedeflerin demografik (konum, cinsiyet ve yaş grupları) verilerine dayanarak, optimum seyirci segmentinize bakabilirsiniz.


Facebook İzleyici Farklılıklarını Bulun

Sizin için en uygun segmenti bulduktan sonraki aşama, izleyicilerinizin facebook dağılımını öğrenmektir. Hayranlarınız ile ilgili olan raporu kullanarak bunu analytics raporu ile karşılaştırın. Cinsiyet ve yaş grubuna göre takipçilerinizin demografik yapılarını görebilirsiniz. Örneğin; Google Analytics, web sitenizin optimum seyirci kitlesinin 45-60 yaş arasındaki erkek kullanıcılar olduğunu gösterdi. Ancak facebook raporunda aynı seyirci kitlesinin sayfa hayranlarının yalnızca %6'sını kapsadığını gösteriyor. Burada büyük bir farklılık vardır. Bunun için facebook hayranlarının kriterlerine göre ürünlerinizde değişiklik yapabilir ya da optimum izleyici sayınıza web sitesi kitlenizi de eklemek için kitlenizi hedefleyen reklam çalışmaları yapabilirsiniz. İş analizi ve yeni ürünler radikal kararlar gerektirir, bu yüzden hayranlarınızın kitlesine odaklanarak yeni reklam çalışmaları size daha hızlı çözüm sağlayacaktır.

Facebook Kitlenizi Anlayın

Optimum kitleyi artırmayı amaçlayan yeni içerik ve çalışma kampanyaları oluşturmadan önce, bu kitleyi biraz daha iyi anlamak önemlidir. Kendi sektörünüzle ilgilenen kullanıcıları görmek ve rapor verilerini daraltmak için ilgi alan bölümünü kullanın. Bunlar içinde özellikle sayfa adlarının olduğu ilgi alanlarının kullanmanın iyi bir fikir olmadığını unutmayın. Sektör ve ürünler ile ilgili anahtar kelimleri kullanmanız size daha doğru sonuçlar verecektir. Size en uygun demografik veriyi tespit edene kadar filtreleme yapmaya devam edin.

Hedefli İçerik Oluşturun

Facebook izleyicilerinizin bilgilerine ulaştuktan sonra, bu bilgilere dayanarak optimum kitlenizin ilgi alanlarına uygun yeni içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz. Örneğin takip edilen diğer sayfaları izleyebilirsiniz. Diğer sayfaların mesajları izleyicilerine ne kadar ulaşmış ve takip edilme oranları nedir? Bu değerler size yeni içerik planınız için ön çalışma olacaktır. Hangi, saatlerde izleyicilerinizin çevrim içi olduğunu takip edin ve yazılarınızı o saatlerde çıkın. Yayınlarınızın daha çok kişiye ulaşmasını sağlayacaktır. Bu bilgiler kitlenize en uygun promosyonları geliştirmenizde karar vermenizi yardımcı olacaktır. Kişilerinizin medeni durumlarını filtreleyebilirsiniz. Optimum takipçileriniz genç ve yanlız ya da olgun çitfler ise mesajlarınız buna göre farklılık göstermelidir.

Son olarak facebook reklamlarını kullanmayı unutmayın. Eğer doğru hedef kitleye kısa sürede ulaşmak istiyorsanız mesajlarınızın tanıtımını yapmanız gerekir.