Linkedin Veri Aktarma AracıLinkedin'de geçmiş etkileşimleri analiz etmek istiyor musunuz? Peki linkedin davranışlarını anlamanıza yardımcı olacak bilgiler ister misiniz? Linkedin profil bilgileri kişilerin faaliyetleri hakkında çok derin bilgiler içeriyor. Bu hafta bağlantılarınız ve daha fazlasının listesini oluşturmak, anahtar kelime listesi belirlemek ve reklamlarınızı hedeflemek için kullanabileceğiniz önemli bir araç olan veri indirme aracından bahsedeceğiz.

Neden linkedin veri çekme aracı? Eğer linkedIn veri çekme aracı biliyor ancak kullanmıyorsanız, çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Veri indirme fikri sıkıcı gibi gözükse de, kullanabileceğiniz bir bilgi hazinesi aslında! Hedef kitlenizine göre doğru planlanacak reklamların önemli olduğu günümüz dinamiklerinde sosyal medya gibi uçu çok geniş olan platformalarda doğru kişilerle etkileşim kurmak oldukça önemlidir.

Linkedin profilinizde veri aktarma aracını bulmak ve arşivini istemek için, şu adımları izleyebilirsiniz:

  1. Gizlilik ve Ayarlar bölümüne gidin. Bu, sağ tarafta hesap ve ayarlar bağlantısının (küçük resminizin) altında yer alır.
  2. Ayarlarınızın sol alt tarafındaki hesap sekmesini tıklayın.
  3. Verilerinizin istek arşivi için bağlantıyı tıklayın.
  4. Bağlantı isteği arşiv sekmesini tıklayın.

LinkedIn'e göre, bu sıkıştırılmış arşiv linki almak maksimum 72 saat sürer, ancek genel olarak işlem 24 saat içinde tamamalanıyor. Arşiv hazır olduğunda linkedin yüklemeyi başlatmak için size bir e-mail gönderir. Ya da siz periyodik olarak kontrol edebilirsiniz. İşlem tamamlandığında Arşivi Yükle butonu ile karşılaşacaksınız. Tıkladığınızda bağlantılarınıza ait tüm bilgilere toplu olarak erişebiliyorsunuz.

Reklam Hedefleme

En kullanışlı arşiv dosyalarından biri reklam hedeflemedir. Diğer üyelerin ücretli reklamları için linkedin'in sizi nasıl sınıflandırdığını gösterir. Bu neden önemli? Sizin profilinizin Linkedin'de nasıl görüntülendiğini bilmek güzel. Siz de linkedin profilinizin hedeflenmek istediğiniz reklam konuları ile ne kadar bağlantılı olup olmadığını bilebilirsiniz. Reklam veri dosyalarını tıklayarak kendi reklam tıklama geçmişinizi görebilirsiniz. Bu ilgi alanlarınızı yansıtacaktır. Bağlantılarınız arasında filtreleme yaparak reklam hedef kitlenizi özelleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bağlantılarınızın hangi bilgilerine ulaşmak istiyorsanız onları bulabilirsiniz. Ad, Soyad, E-posta adresi, mevcut işvereni ya da mevcut işyerinin lokasyonu gibi... Bütün bu verilerin bize kazandırdığı en önemli not sosyal medyanın en iyi uygulamaları takip etmenin önemli olduğudur. Takip gerektiren bir şey olup olmadığını görebilmeniz için kişi listenizdekilerin linkleriyle geçmiş yorumlarını inceleyebilirsiniz. Anahtar kelimeleriniz ile özdeşleyen yorum alanları ile karşılaştığınızda hedef kitlenize aynı kişiyi ekleyin. Böylece daha doğru bağlantılar kurarak ağınızı genişletebilirsiniz.

Linkedin veri kullanım aracı reklamlarınızın geçmişini ve bağlantılarınızın bilgilerini yeni pazarlama planlarınız için indirmenize olanak verir.