Yeni E-ticaret KanunlarıE-ticaret ile ilgili düzenlemeler Avrupa Birliği uyum çerçevesinde yeniden ele alındı. Yeni tasarının amacı kişisel verileri korumak, tüketiciyi e-ticaret alanında korumak ve iletişim gizliliğini sağmaktır. Biz de bu hafta yeni e-ticaret kanunlarının getirilerinden bahseceğiz.

İnternet ve cep telefonu üzerinden ticari elektronik ileti gönderecek olan firma ve kişiler için öncelikle tüketicinin onayını alma zorunluluğu getirildi. Bu onay, sözleşme ile veya siteye üye olurken tıklama yöntemi ile alınabiliyor. Onay olmadan gönderilen mesajlar için bin liradan 5 bin liraya kadar idari para cezası uygulanabilecek. Firmalar esnaf ve tacirlere önceden izin almaksızın, bu iletileri gönderilebilecek. Kanun, söz konusu iletinin içeriğinin gönderim amacına hizmet etmek zorunluluğunu da getiriyor. İletinin cinsel içerikli olmaması ve promosyon içeriyorsa ilgili tüm hakların açık bir şekilde belirtilmesi gerekiyor.

Alıcılar istedikleri zaman, hiçbir sebep göstermeksizin ticari elektronik ileti almayı reddedebilirler. Hizmet sağlayıcılar alıcının bu red bildirimini ticari elektronik iletişimde bulunduğu elektronik iletişim araçları ile kolaylıkla ve ücretsiz olarak yapmasını sağlayacaktır. Red talebinin ulaşmasından itibaren 3 gün içerisinde, hizmet sağlayıcı ticari elektronik ileti göndermeyi durdurmalıdır. Aksi halde 2.000 TL ile 15.000 TL arasında idari para cezasına çarptırılacaktır

Ticari iletilerle elde edilen kişisel verilerin güvenliğinden ve saklanmasından hizmet sağlayıcılar sorumlu olacaktır. Bu kişisel veriler üçüncü kişilerle paylaşılmayacak ve amacı dışında kullanılmayacaktır.

Hizmet sağlayıcılar, sözleşmelerin elektronik iletişim araçları ile yapılmasından önce kendilerini tanıtıcı güncel bilgileri alıcıya sunacaklar. Sözleşmenin elektronik iletişim araçları ile yapılması halinde, hizmet sağlayıcı ödenecek toplam bedeli ve sözleşmenin şartlarını siparişin onaylanmasından ve ödemenin yapılmasından önce alıcı tarafından açıkça görülmesini sağlayacaktır. Bu hususlara uyamayan hizmet sağlayıcılara 1.000 TL ile 5.000 TL arasında idari para cezası verilecektir. Ayrıca hizmet sağlayıcı, siparişin alındığını elektronik iletişim araçları ile alıcıya teyit edecektir.

E-ticaret sahiplerinin bu yeni düzenlemeleri gözönünde bulundurmaları gerekmektedir.