Marjinal Kazançlar, problem çözmek için tekrarlayıcı bir yaklaşımdır. Bu ne demek? Doğru tasarım desenleri sayesinde çoğu web sitesi rakiplerine fark atabilmeyi başarmışdır. Bu durumda web sitesindeki %1 oranında bir iyileştirme bile siteyi ön plana çıkarmak için yeterlidir.

%1'lik değer edebi bir figür değildir. Aslında bir tasarımın iyileştirme oranını ölçmek imkansızdır. Bu yüzde, dönüşüm oranları ya da site performansı ile ilgili verilerin ölçümleridir. Ölçüm tutarı her zaman tercih edilmez. Kilit nokta, marjinal kazançların küçük iyileştirmeler üzerinde duruyor olmasıdır.

 

%1'i Bulmak

Bu orandaki bir gelişme web siteniz içinde bulunan her elemanda bulunabilir. %1'in yararı ulaşılabilir bir hedef olmasıdır. Bir projenin bazı bölümleri diğer bölümlerine göre daha geniş bir kapsama sahiptir. İyileştirmelerin hangi alanlara yapılacağını bulmak için ekiplerin çok yönlü bir çalışma yapması gerekir. Her bir alan plan, tasarım ve mühendislik gerektirir. Marjinal kazanç yatırımının anahtarı; her şey geliştirilebilir. Yani bir bütünün parçası olarak bakıldığında her atılan adımın artan bir değeri vardır.

Örneğin, bir görüntüyü optimize ederken varsayılan uygulama ayarlarına göre kaydetme eğilimimiz var. Bunun yerine, tüm görselleri standart bir boyutta hazırlayıp kaydettiğinizde, alan olarak tasarruf ederken sitenizin hızını da ayarlamış olacaksınız. Yaptığınız ayarlar sitenizdeki alandan en az %3 oranında bir tasarruf sağlar. Buna benzer marjinal kazançlar ile başarının anahtarı uygulama maliyetlerinin ihmal edilmiş olmasıdır. 

Biz kullanıcıların uzun süre web sitesindeki yazıları okumadığını biliyoruz. Web sitesi üzerinde marjinal kazançları tamamen kucaklayan bir alan varsa, bu yazı şekilleri ve yüklenme süresidir. Doğru ölçüleri bularak doğru font kullanımı, bitişik harfeler, başlıkların renk / boyutları gibi ayarlar sitenize ölçülebilir bir iyileşme sağlamaktadır.Sitenizin hızlı çalışması ise ziyaretçilerinizin siteden ayrılma oranını en aza çeker.

Marjinal kazançlar yaklaşımı önemli önemsiz maliyetleri taşıyan küçük iyileştirmeler yapıyor. Bu maliyetler sadece maddi değil, zaman ve verimliliği de içerir. Varolan bir web sitesi üzerinde iyileştirmeler yapmak oldukça zordur. Bunun üzerinden %10'luk bir performans artışını hedeflemek için yapılacak yeni bir site hem yüksek maliyetli hem de doğru olmayabilir. %1'lik bir performans artışını doğru araçlar ile yapmanız durumunda bu size %10'luk bir geri dönüşüm ile geri dönebilir. Yeterki ziyaretçilerinizi yakından tanıyın ve içeriklerinizi ziyaretçilerinizin tercihleri doğrultusunda revize edin. Ya da Disual'a gelin, web sitenize özel çözümleri birlikte üretelim. :)