Web tasarım ile İkna Psikolojisi=Memnun KullanıcılarTek bir kelime ile insanları ve web tasarımını ilişkilendiririsek o tek kelime ne olur? Bazıları yaratıcılık diyebilir. Yaratıcılık genellikle değeri olan birşeyler yapmak olarak tarif edilir. Bu tanımlardan biri. Diğeri, fikir ve kavramları tanıma ve bunları kullanarak belirli bir sorunu çözmektir. Yaratıcılığı sadece yararlı bir şeyler üretmek olarak tanımlayalım. Bir sonraki sorumuz web tasarımcılarının nasıl yararlı bir şeyler ürettiği olacaktır? Bir çokları sezgilerine güveniyor. Biz de sezgilerin önemini biliyoruz ancak sezgi yanıttıcı olabilir. Bazı biliçsel önyargılar sizi aydınlatacaktır. Çünkü web tasarım bu konuda bir istisna değildir.

Web tasarımcıları bazı psikolojik ilkeler ve insan zihninin nasıl çalıştığını araştırma çok şey öğrenebilirler. Bu hafta bir kaç çalışmadan / teorileriden ve genel tasarım çerçevesinde bunları nasıl uygulayacağımızdan söz edeceğiz.


İnsanlar belirli sonuçlara ulaşmak için web sitelerini ziyaret ediyor mu? Pazarlamacılar genellikle kendi ürünlerini daha iyi satmak ve bilinirliliğini daha iyi arttırmak için 'odak grupları' veya 'demografik segmentler' kullanırlar. Bunlara "Piyasa Bölümleme" denir. İnsanların ne istediklerini anlamak için en iyi yol onların görevlerini anlamaktır. Web sitelerine de ziyaretçiler genellikle bir şey satın almak için gelir. Bu bir ürün ya da hizmettir. Belki de belirli bir şirket hakkında bilgi almak istiyorlar ya da bir ürün hakkında araştırma yapmak istiyorlar. Ziyaretçileriniz ile ilgili bu detaylar tasarıma başlamadan önce bilmeniz gereken görevler arasındadır. Ayrıca ziyaretçileriniz için sitenizi kullanışlı hale getirmenin de en iyi yoludur. Web sitesi yaparken keşfedebileceğiniz ve size yardımcı olacak çok sayıda web aracı vardır. Bu araçların dışında sizi birebir müşterilerinizi anlamaya yönlendirecek tek bir araç vardır ki o da ikna psikolojisidir. Markalar insanlar için birşey yaparken ikna psikolojisini kullanıyorlar. Onların satın almaları ya da kendilerini tercih etmeleri için ikna olmaları gerekir. Aynı şey web sitesi için de geçerlidir. Sitenizin amacına yönelik olarak, tasarımınız ve içerikleriniz ziyaretçilerinizi ikna etmelidir Bu yüzden tasarım için de İkna Psikolojisinden yararlanabilirsiniz.

Beyin dalgaları ile ilgili analiz sonuçları, kafa karıştırıcı tasarıma sahip web sitelerinin katılımcıların %50 daha fazla konsantrasyona ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor. Burada önemli olan elimizdeki çıktılarla tasarım yaparken gerekmeyen ve fantazi yaratacak görsellerden kaçınmaktır. Yapılan araştırmalarda kullanılan kadın figürlerinin erkek müşteriler üzerinde kısa vadeli bir algı yarattığı ortaya konuldu. Örneğin uzun vadeli yatırım gerektirecek Hayat Sigortası gibi bir banka ürününü tanıtacak bir tasarımda ilgi çekici bir kadın figürü kullanmak erkek müşterilerin ürüne karşı ilgisinı ters yönde etkilemektedir. Para fonu ya da, emeklilik sistemleri gibi konularda hazırlanacak tasarım çalışmalarında müşterilerin algıları ile doğru orantılı görseller kullanmak gerekecektir.