Farkındalık ve İletişim Yoluyla Web StratejisiWeb stratejisi iletişim planı geliştirmek olarak tanımlanır. İletişim planı ise hedef kitlenize ulaşma yolu boyunca girişiminiz hakkında fikir ve bilgi verme sürecidir. Sosyal pazarlama iletişiminin kendine özgü nitelikleri vardır; hergün gelişmekte olan bir konu olsa da bazı basit ve genel kurallara sahiptir.

İletişim iki yönlü bir yoldur. İlettiğiniz mesajda kitlenizin ne anladığından emin olmanız gerekir.

  • Dil: Mesajınız insanların anlayabileceği bir dilde mi? Etkili iletişim için mesajınızı etkili ve kolay anlaşılabilir bir dilde ortaya koymanız gerekir.
  • Sözsüz İletişim: Beden diliniz, sesinizin şekli ve tonu mesajlarınızın hedef kitlenize daha güçlü ulaşmasını sağlar. Reklam filmleriniz ya da tanıtım videolarınız için bu konu önemlidir.
  • Kültür: Farklı kültürlerin farklı şekilde iletişim yolları vardır. Yani etkili iletişim için hedef kitlenin kültürünü anlamak zorundasınız. İfade ettiğiniz her konu farklı kültürlerde farklı anlamlara gelebilir. Sloganınızın kültürlere duyarlı olmasına dikkat etmelisiniz.

İletişimin erişilebilir olması gerekmektedir. Kitleniz mesajınıza ulaşamıyorsa mesajınız ne kadar yaratıcı ve potansiyel olarak etkili olursa olsun, hedeflediğiniz sonuçları vermez. Müşterilerinizin olduğu kanalları kullanın. Konumlarını bildiğiniz müşterilerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

İletişimin farklı olması gerekir. İletinizi doğru kanallarla sağladıktan sonra bile bu mesajların müşterilerinize motive etmeye yardımcı olacak bazı özelliklere sahip olması gerekir. Kısa, öz, anlaşılır ve akılda kalıcı olmasına özen gösterin. Görsel tasarımlar ile mesajınızı destekleyin. Yeni yollar yaratarak onları şaşırtın ve dikkatlerini çekin. Belirli periyotlarda promosyonlar düzenleyin ve bunu web kanalları aracılığıyla onlara ulaştırın. Sizi tercih etmelerini sağlayın.

Hedef Kitlenizeye Ulaşmak için Araçlar

Mesajınızın, anlaşılabilir, erişilebilir ve farklı olduğundan emin olmak için, dört konuya dikkat etmek gerekir:

  • Mesajınızı hangi kanallar ile ileteceğiniz,
  • Mesajınızın tasarımı,
  • Sözcük kullanımı,
  • Hedef kitlenize bağlı tanıdık temalar ve değerler kullanımı.

 

Eğer yaratıcı kanalları kullanır ve onları en iyi şekilde birbiri ile bağlantılı olarak yönetirseniz, mesajınızın hedeflediğiniz kişilere ulaşması olasıdır. Kanalların hedef kitleniz tarafından kullanılması gerekir. İnternet siteleri kanalı kitlenizdeki birçok müşteriye ulaşmak için en etkili yoldur. Rakip web sitelerin linkleri ve arama motorları üzerinden sitenize kolayca erişilebilir yapacak olan web stratejisi hakkında detaylı düşünmeniz gerekir. Tasarım bir hikaye üzerinden bir mesaj iletmek için de kullanılabilir. Bu bir reklam afişi, web sitenizin özel bir sayfası ya da müşterileriniz için hazırlayacağınız bültenlerdir. Hedef kitlenizin ve mevcut müşterilerizin markanıza sadakatla bağlı kalması için sizden haberdar olmaları gerekir.

Disual'a gelin, hedef kitlenize uygun web stratejinizi birlikte planlayarak dijital dünyada markanızı güçlendirelim.