Yüksek Dönüşümü olan Form Tasarımı Form tasarımlarının kullanılabilirliği, düzeni ve uzunluğu hakkında yazılmış en iyi uygulamalarla ilgili neredeyse sonsuz sayıda makale vardır. Benzer konular kullanıcıların formu tamamlamasını arttırmak ve kullanıcı deneyimi taktiklerinin derinliklerini aktarma eğilimindedir. Bu taktik ve öneriler bulmacanın önemli bir parçası olmakla birlikte, genellikle biçim tasarımının etrafında büyük bir stratejik çerçeve sağlamak içindir.

Form bir işlemdir. Bilgi sağlamak için kullanıcıya soru sorar. Herhangi bir işlemin dijital veya fiziksel kriterleri vardır. Ne soruyorsunuz ve karşılığında ne sunuyorsunuz? Diğer bir değişle kullanıcı neden ilk etapta bu alanı doldursun? Tasarıma başlamadan önce bu kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir.
Bunun için gerekli olan iki temel faktör şunlardır;

  1. Marka itibarı
  2. Kullanıcının karşılığında ne alacağı

Markanızın İtibarı Nedir?

Kurulu bir markası olan büyük bir şirket için form tasarımı daha kolay olabilir. Çünkü kullanıcı güvenle bilgilerini paylaşmayı tercih edecektir. Ancak bilinmeyen bir kuruluş iseniz kullanıcı kendi bilgilerini paylaşma konusunda endişeli yaklaşabilir. Peki kullanıcılar tarafından bakarsak, bir form onlara ne sunabilir? Aslında cevabı oldukça basit: Erişim. Satış sitelerinin çoğu sadece sitedeki ürünlere göz atabilmek için bile e-posta adresi gerektirebilir. E-posta adresini girmekten vazgeçen bir kullanıcı olarak ürünleri göremeyebilirsiniz. Bu durum bir çok insan için kabul edilebilir. Gelen kutunuzda birkaç extra posta ile her hafta sunulan fırsatları görebilirsiniz. Tam özellikli ürünlerin kullanımı kayıt gerektirir.

Form uzunluğu tasarımının sadece bir parçasıdır. Bir kayıt ya da iletişim formu için müşteriniz hakkında her bilgiyi istiyor musunuz? Örneğin; kullanıcılarınızdan adı, soyadı, doğum tarihi, daha önceki iş verenleri hakkında bilgi, çalıştıkları pozisyon ve gerekli tarih aralıklarını isteyin. Formun tamamlanma oranının düşük olduğunu siz de göreceksiniz. Kısa ve sadece ihtiyacınız olacak olan soruları kullanmanız ve cevapları ile müşteri sadakati sağlayacak pazarlama çalışmaları yapmalısınız. Müşterileriniz verdikleri bilgileri ile kendilerine özgü promosyonlarla mutlu erdilebilir. Doğum günleri için planlanmış özel indirim çekleri gibi... Böylece marka itibarınızı arttırmış olarak kullanıcılarınızın formu tamamlamalarını sağlayabilirsiniz.