İçerik Pazarlama: Trendler Değişiyor

Güncel trendler ve haber değeri taşıyan hikayeler içeriklere odaklanmayı müşteri beklentileri karşılamak önünde tutar. Tabi ki kaliteli içerik üretmek ve rakiplerinin önünde olmak çok önemlidir. Değişmeyen bir çok pazarlama teknikleri ve içerik yaklaşımları olsa da, her yıl yeni trendler oluşur, gelişir ve yeni pazarlama stratejileri uygulanır. Şimdi 2015 öncesinde neler oldu bir bakalım;

Sosyal Medya Mash up

2014 yılında özel kullanıcılar ve profesyonel işletmeler tüm sosyal medyayaları birbiri ile entegre kullanmaya başladı. Bu Facebook ya da Twiter'ın ana odaktan kayması anlamına geliyordu. Müşteriler uygun seviyede şirketler ile iletişime geçebilmek istiyorlardı. Bu yüzden sosyal medya da yer alan şirketler her zaman avantajlıydı. Tabi çoğu sosyal medya bağlantılı şirketlerin her koşulda kazançlı olacağı anlamına gelmiyor.

Görsel Medya

İletişim ve videolar aracılığı ile insanlarla bağlantı kesinlikle 2014 yılında zirveye ulaştı ve 2015 yılındada bu artış devam ediyor. Bu konuda Youtube hala ilk sıralarda yer alıyor ancak Vine ve Instagram'ın video özelliği viral reklamcılık konusunda hızla ilerliyor.

Mobil Gelirdeki Yükseliş

İnanmak zor ama 2012 yılında insanlar telefonu sadece konuşmak için kullanıyorlardı ama son zamanlarda alışveriş yapmak için de kullanıyorlar. 2013 yılında mobil harcamalar perakende harcamaların %11'i kadardı. 2014 yılı sonu itibari ile bu sayı perakende rakamının tam iki katından daha fazla oldu. Kullanıcıların doğrudan satın alma değil, mobil aracılığı ile satın alma isteklerinin daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.

Hedef Kitleyi Bilmek

Müşterileri ve satın alıcıları bilmek 2015 yılının en büyük oyun değiştiricisi olarak düşünülüyor. Kendi müşteri kişilikleri, davranış kalıpları, müşteri çıkarları, kariyer ve kişisel hedeflerine dayalı içerik oluşturmak markalar için önemli bir adımdır.

SEO için İleri Seviye

Yıllardır SEO içerik oluşturma, trafiğe yardımcı bağlantılar yaratma ya da anahtar kelimelere odaklanmıştı, şimdi ise hepsi değişmek üzere. Google'un yeni algoritmalarının yoğunluğu, herhangi bir anahtar kelime yerine içerikler için kalitesine göre derecelendirme kullanılır hale gelmiştir. Bir çok şirket içeriklerinin kalitesini arttırmak adına aktif olarak başarılı yazma yeteneğine sahip gazeteci, bloggerlar ve yazarlar arıyor.

İçerik Çeşitleri

İçeriğin kalitesi önemli olmakla birlikte çeşitlendirme de önemli bir unsurdur. Farklı medya organlarında ve içeriklerinde doğrusunu bulmak zor olabilir ancak şirketler 2015 yılı için kendilerine bir strateji belirleyebilirler. Videolar, e-kitaplar, web seminerleri, bloglar, sosyal medya mesajları ve canlı sunumlar gibi artık birçok kaynak var.

İşbirlikçi Yaratıcılık

İş içinde yaratıcılık ve gerçek zamanlı işbirliği daha da önemli hale gelecektir. Bulut programlar aracılığı ile paylaşılabilir programların kullanılması ekip üyeleri ve yaratıcı danışmanlar nerede olursa olsun uyum içinde çalışmaları sağlanır.

Elbette hiçbirimiz geleceği bilemeyiz ancak 2014 davranışları 2015 ile ilgili öngörüleri bize sunuyor. Pek çok uzman bu öngörülere dayalı olarak dinamik, yüksek kaliteli, kişisel ve özgün içeriklerin önümüzdeki yıllarda başarılı olmak isteyen şirketler için önemli bir bileşen olacağını söylüyor. İnternet dünyası için hızlı ve yenilik dolu bir yıl olacağı benziyor, hepimize bol şanslar!