İçeriklerin İdeal Karakter Uzunluğu İyi iletişimciler en iyi içeriğin mümkün olduğunca kısa ve öz olduğunu bilir. Dijital platformalar gelişmektedir. Artık medyada hikayenizi anlatmak için uzun süre beklemek zorunda değilsiniz. Yeni iletişim kanalları içerik yöneticilerine neler söylemek istediği, nerede olması gerektiği ve bunu kimlerin görmesini istediği ile ilgili fazlaca kontrol hakkı veriyor.Bu kontrolü daha iyi sağlamak için okuyucularınızın dönüşüm oranlarını iyi bilmek ve içeriklerinizi bu yönde güncellemeniz gerekir. Bunun için biz de bu hafta başarılı olan online içeriklerin karakter uzunlukları ile ilgili verileri paylaşarak size bir yol haritası çizmek istedik.

 

Haber Başlıkları

Başlıklar belki de yazınıza başlamak için en iyi noktadır. Kapsayıcı bir mesaj içermeli aynı zamanda kısa ve akılda kalıcı olmalıdır. Yazınızın kendi mantıksal sonucunu ele alarak okuyucularınızın dikkatini çekmek ve mümkün olduğunda fazla bilgi iletmek istiyorsanız, bir online yazı için mükemmel başlık uzunluğu 6 kelimedir. SEO için bir başlık yazmaktan bahsettiğimizde ise 70 karakter sınırlamasına her zaman uyulması gerektirğini bilmeniz gerekir. Google için mükemmel başlık uzunluklarının ne kadar olacağı hala içerik pazarlamacıları tarafından tartışma konusu. Ancak şunu gönül rahatlığı ile söçzleyebiliriz ki arama motorları için önemli olan başlığınızın yazınız içinde yer alan anahtar kelimeleri içermesidir. Bu durumda ideal başlık 70 karakter ile sınırlı maksimum 6 anahtar kelimeden oluşmalıdır.

Paragraflar

Uzun bir haber okuyucuyu sıkıyor. Bir paragraf önceklikle kendi bütünlüğü içinde okunması gerekir ki bu da fikir verecek kadar uzun ancak sıkmayacak kadar da kısa olmalıdır. Araştırnalara göre ideal bir blog yazısını derinlemesine okumak yaklaşık 7 dakika sürer. Bu noktadan sonra okuyucalar almak istediklerini almamışlarsa okumaya devam etmezler. 1600 karaktere sahip bir içeriğin 7 dakikalık sürede okunacağını belirtiliyor. Düz yazı şeklinde 1600 karakteri alt alata sıralı olarak gören bir okuyucu bunu okumaktan kaçabilir. Bu yüzden bazı paragraflar arasına görsel içerik kullanmanızı şiddetle öneririz. Yazınızı video olarak paylaşmak istediğinizde ideal video sürenizin 59 saniye ile 3 dakika arasında olacağını unutmayın.

Sosyal Medya

Şaşırtıcı şekilde Facebook'da gönderiler için yazılan yazı içerikleri için bir karakter kısıtlaması olmamasına rağmen ideal facebook yazısının karakter sınırı Twitter'dan daha kısadır. 60.000 Facebook sayfası üzerinde yapılan bir çalışma sonucunda Facebook'da paylaşılan bir yazının ideal uzunluğu 100 karakterdir. Yani çekici bir görsel ve özlü yazılmış iyi bir metin içeriği ile Facebook'da iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca Facebook üzerinden yapılan bazı araştırmalar insanların özellikle Çarşamba ve Pazar günleri Facebook gönderileri stratejileri üzerinde katılımlarının daha fazla olduğunu gösteriyor. 140 karakter sınırı olan bir platform olan Twitter'a baktığımızda ideal karakter sınırı olmazmış gibi görünüyor olabilir. Ancak Twitter'da 120 karakteri aşmayan twitler diğerlerine göre %17 daha büyük bir başarı gösteriyor. Daha detaylı bir paylaşımda bulunmak istiyorsanız Google+ sizin için doğru yerdir. 1000 aktif Google+ sayfası üzerinde yapılan bir incelemede 160 karakter özelliğine sahip gönderilerin dönüşüm oranlarının yüksek olduğu görünmüştür. Facebook gibi benzer şekilde özlü cümleler, iyi hastagler, kısa bağlantılar ve çekici görseller eşliğinde bir içerik paylaşmak şaşırtıcı sonuçlar verebilir.