Facebook Kampanya Değişimleri İşinizi büyütmek için facebook reklamlarını kullanıyor musunuz? Son değişiklikleri takip edebiliyor musunuz? Facebook'un reklam kampanyasında yapılan son değişiklikleri işinizde nasıl kullanacağınızı ve test edecebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu haftaki yazımızda Facebook reklam kampanyasını yeni yapıda nasıl kuracağınızı keşfedeceksiniz.


Kampanya Yapısı Değişiklikleri

En büyük değişiklik, hedeflerin ve reklamların yerleştirilmesinde tüm reklam seti düzeyindeki yapılandırılmış, bütçe ve zamanlamalardır. Sadece görüntüler, kopyalama, aksiyon butonu ve facebook sayfası reklam düzeyinde yapılandırılır. Yani, eğer reklamlarınızı tek tek test etmek ve çeşitli değişiklikler yapmak istiyorsanız, birden fazla reklam setinin yanı sıra birden fazla kampanyaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Yeni bir kampanya seti, yeni bir reklam seti ya da sadece yeni bir reklam hazırlamanızı gerektirecek bazı örnekler verelim;

Yeni Bir Kampanya:
  • Farklı web sitelerinin açılış sayfası için
  • Web sitesi dönüşümü ya da öne çıkarılan gönderiler gibi farklı reklam türleri için hazırlanır.
Yeni Bir Reklam Seti:
  • Farklı bir hedef kitle seçimi,
  • Farklı bir teklif içeren bir reklam modeli oluşturmak için kullanılır.
Yeni Bir Reklam:
  • Farklı bir görsel kullanmak,
  • Farklı bir içerik hazırlamak,
  • Farklı bir aksiyon butonu kullanmak,
  • Web sitesi tıklama veya web sitesi dönüşüm reklamlar için farklı bir Facebook sayfasını kullanmak için planlanır.

Böylece reklam kurulumu daha basit bir sisteme indirgenmiş olur. Yani, takip edeceğiniz 3 adım vardır; Kampanyanızı oluşturmak, reklam setinizi oluşturmak ve reklamınızı yaratmak. Her adımınızın sonunda kampanya ve reklam seti isimlerine dikkat edin. Hangi reklamlarınızın raporlarını aldığınızı düzenli şekilde görmek için anlamlı bir isime ihtiyaç duyacaksınız.

Öncelikle kampanyanızın amacını seçin. Sonrasında web sitesi adresinizi girerek dönüşüm pixellerini hangi site üzerinde kullanacağınızı gösterin. Özel belirlediğiniz hedef kitleleri alanı için bu pixeli kullanacaksınız. Sitenizin takip etmek istediğiniz sayfalarına bu kodu ekleyerek dönüşüm oranlarının ne kadarının facebook üzerinden geldiğini ölçebileceksiniz. Konu ayrıntılarını girdikten sonra devam butonunu tıklayarak, kampanyanızı adlandırabilirsiniz. Facebook buna hedeflerine dayalı varsayılan bir ad verir, ancak siz kampanyanız için anlamlı farklı bir şeyle adını değiştirebilirsiniz. Sonraki adım, reklam seti için hedef belirleme, teklif ve bütçe planlamadır. Kurulum sırası yeni yapının akışı ile daha uyumlu olması için değiştirilmiş olsa, hedefleme değişmedi. Reklam seti altındaki reklamları aynı teklif modeli ve bütçe ile paylaşmayı unutmayın. Son adım reklamınızın tasarımıdır. Burada birden fazla görsel ekleyebilirsiniz. Reklamınız her seferinde farklı bir görsel ile hedeflere gösterilecektir. Facebook reklamı görsellere olan ilgiyi test ederek kampanyayı optimize edecektir.

Facebook işletmeler için önemli bir reklam alanı haline geldi. Siz de bu alanda yerinizi almak ve daha çok kullanıcıya ulaşmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin. Birlikte facebook reklam stratejinizi planlayalım.