Web Sitenizin Hızını Arttırın Pazarlama söz konusu olduğunda online bir yapıya sahip olmak bugün için çok önemlidir. Ve bunun için web sitesi zorunludur. Web siteniz işiniz için büyük bir pazarlama aracı olabilir. Ancak hiç bir ziyaretçinin olmadığı bir web sitesi de anlamlı değildir. İşinizi sağlıklı yürütebilmeniz için insanları düzenli olarak web sitenize çektiğinizden emin olmanzı gerekir. Bunu sağlamanın çeşitli yolları vardır. Ve içlerinden en önemlisi web sitenizin doğru ve kullanışlı tasarlanmasıdır.

İyi planlanmış bir web tasarım stratejisinin temel amacı eşsiz bir kullanıcı deneyimi yaşatmaktır. Bu benzersiz ve kullanıcıları tekrar web sayfasına çekecek bir deneyim olmalıdır. Ve bunun için hızlı yüklenen bir web sitesine sahip olmak önemlidir. Web sitenizin hız açısında daha iyi bir sonuç alması için web tasarımızını nasıl değiştirilir? Bu hafta sitenizin hızını arttırmanız neler yapabiliceğinizden bahsedeceğiz.

Web Siteniz Hafif Olsun

Yapmanız gereken ilk şey web sitenizi hafifletmektir. Uzun yüklenme süresi arkasındaki en önemli nedenlerden biri ağır web sayfalarıdır. Okunmayan her sayfadan kurtulmak zorundasınız. Unutmayın ki küçük bir web sayfası daha hızlı yüklenir. Sizin içeriğinizle ve vermek istediğiniz mesajlarla alakalı olmayan, birbirini terkrarlayan ve benzer şeyler içeren görüntü ya da videolar varsa bunları silin.

İhtiyaç duyulmayan bir şeyden kurtulmak kesinlikle en zorudur. Ancak zaman ayırın ve bileşenler içerisinde web sitenize değer katan hangi öğeler olduğunu öğrenin. Sonrasında gerekli olmayan, sitenize ve ziyaretçilerinize değer katmayan her sayfadan kurtulduğunuza emin olun.

Web Sayfalarını Sıkıştırın

Tam boy bir web sayfasının yüklenmesi zaman alır. Sıkıştırılmış siteler diğerlerine oranla daha hızlıdır. Hangi sıkıştırma algoritmasını kullanmak istiyorsunuz? Bunun için pek çok seçenek vardır. Sıkıştırma uygulanırken sunucuya veri göndermenize gerek kalmaz. Ve yükleme, kısa bir zaman alacaktır.

Büyük Sayfaları Bölün

Neden web ssiteleri bugün yavaşlamıştır? İlk nedenlerden biri sayfaların aşırı büyük boyutta olmasıdır. Sayfa içerikleriniz çok mu uzun? Öyleyle uzun olan sayfanızı farklı sayfa başlıkları altında bölerek kısaltabilirsiniz. Bunu yapmak aynı zamanda uzun bir kaydırma çubuğundan kurtulmanızı da sağlayacaktır. Ayrıca çoğu insanının günümüzde dikkat süresi kısadır. Daha az bilgi ile birden fazla sayfa yaratmak insanların dikkatini çekmenize önemli ölçüde yardımcı olur.

Tüm Web Sayfalarınd Tek Kod Kaynağı Kullanın

Web sitenizin sayfalarında bir dizi farklı komut dosyası var mı? Her sayfa için ayrı ayrı komut dosyaları oluşturmadan önce bekleyin. Ayrı komut dosyalarını sayfa yüklenirken ayrı ayrı okumak zorunda kalacağından zaman alacak, sitenizi yavaşlatacaktır. Bunun yerine tüm sayfalar için ayrı bir kod kaynağı kullanmanız gerekir, harici kodu kullanabilirsiniz. Bu kod sayfanın ön bellekte kalmasını sağlar. Bu nedenle gerekli olmayan komut yüklemesi de kaldırılmış olur. Sayfanın daha hızlı yüklenmesine yardımcı olacağına emin olabilirsiniz.

Google için Temiz Kodlama Tutun

İşin kodlama sürecinde temiz bir kod çalışması yapılmalı. Düzgün JavaScript yazmak önemlidir. Ayrıca dış kaynakları kullanmaktanda kaçınmak gerektiğinizde eklemek isteriz. Görsellerinizin çok büyük olmadığından emin olun. Sayfaların tasarımın farklı özelliklerine uygun oladuğuna dikkat edin. Bunun sebebi Google'un temiz kodları seviyor olmasıdır.

Bu adımları izlemek SEO açısından web sitenize yardımcı olur. Google'ın arama motorları sonuçlarında Yüksek sıralarda yer almak için ilgili anahtar kelimelerle daha fazla trafik oluşturabilirsiniz. Bu akıllı kodlar, kolayca arama motorları tarafından okunabilir sağlamak için önemlidir. Ayrıca, HTML sitenin ihtiyacı kadarını karşılacak düzeyde olmalıdır.