İşiniz için Online İpuçları İşinizle ilgili online bir plan düşündüğünüzde ilk aklınıza ne geliyor? Muhtemelen bir web sitesi. Ama küçük işletme sahiplerinin bir çoğu henüz bir web sitesi için hazır değildir. Belki web sitesi konusuyla ilgileniyorlardır ancak henüz ihtiyaçları olan araçların neler olduğuna karar verememişlerdir.

Neyseki artık işinizin online bir yeri olması için birçok yol var. Hepsi sadece web sitesi içermiyor. Web siteniz hazır olana kadar sosyal medya hesaplarınız ya da e- ticaret platformları bunun yerine kullanılabilir. Bu hafta bu konuyla ilgili dikkat etmeniz gereken bazı detaylardan bahsedeceğiz.

Bir işletmenin iş alanını online bir platform aracılığla sunmasının iki önemli faydası vardır.

  1. Büyüme: Online bir yapı işinizi büyütür. Bir araştırmaya göre yerel müşterilern %91'i mal ve hizmetler için online araştırma yapıyor. İnsanlar bilgiye ihtiyaç duyduklarında bunu ilk internetten arıyorlar. İşinizin bir web sitesi yoksa müşterileriniz sizi bulamayacaktır.
  2. Kontrol: Müşteri tavsiyeleri küçük işletmeler için oldukça önemlidir. Tabi bu tavsiyelerin olumlu olması gerekir. Web siteniz müşteri yorumlarını kontrol etmenizi ve müşterilerinizin memnuniyetlerini öğrenmenizi sağlar.

Online bir plana başlamak için 3 temel seçenek var;

Sosyal hesaplar üzerinden bir profil sayfası, e-ticaret sitesi ya da domain adında şirketinizin adı olduğu bir web sitesi. Bu online çabalardan sizin için en uygun olanını seçebilirsiniz. En az biri ile başlamanızı daha sonra bu sayıyı artırmanızı öneririz.

Sosyal Ağlar ve E-Ticaret

İnanılması zor ama Facebook sadece 10 yaşında ve Twitter'da 8 yaşında. Oysa bugün 1 milyar insan amazon.com gibi e-ticaret sitelerinin yanı sıra bu sosyal ağları kullanıyor. Bu platformlarda şirketinizin adı ile yerinizin olması pozitif bir etkidir. Bir kere bu sosyal ağlarda profil kurmak kolaydır. Potansiyel müşterilerinizin yerleşik bir tabanı vardır. Online platformunuzu Facebook gibi bir sayfada da kullanmaya karar verirseniz kendi alan adınızı satın almalısınız. E-ticaret ya da sosyal ağ sayfalarında da bu adı kullanmalısınız. Böylece kullandığınız ağ ne olursa olsun web kanalınızın tek bir adı olacaktır.

Şirket Markalı E-mail

Güvenli alan adınızı e-posta adlarınız için kullanmaya başlayabilirsiniz. Bir ankete göre tüketicilerin %90'ı yahoo.com veya @ gmail.com kullananlara karşın, markalı e-postalara sahip işletmelerde kendilerini daha güvende hissediyor. Her düzeyde profesyonel bir izlenim bırakmanız için farklı çalışanlar veya departmanlar için e-posta hesaplarının ayarlandığından emin olun.

Şirket Web Sitesi

Web sitesi işinizin tanıtımının yanında size ilanlar ve broşürler için bir alan yeri sağlar. İlk ve en önemli adım web üzerindeki alan adı oluyor. İşletmenizin adını temsil edecek bir alanı seçtikten sonra .com, .net ya da .org gibi tanınan ve güvenilir bir alan adı uzantısı seçmeye çalışın. En önemlisi kolay alan adınızı Google gibi arama motorlarının tutması ve bulunabilir olmasıdır. Alan adı kayıtlarını sunan ve işiniz için web sitesi oluşturmanıza yardımcı olabilecek birçok şirket vardır. Disual olarak size bu konuda destek olabiliriz.