Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Nedir?

Google AMP mobil web sitenizin hızını arttırmanın en etkili yoludur. Mobil cihazlar ile web sitelerine giriş yapan kullanıcıların %53 lük bir kısmının 3 saniyeden daha uzun sürede açılan web sitelerini hemen terkettiğini biliyor musunuz? Kısaca sitenizin mobil sürümü eğer hızlı açılmıyorsa ciddi anlamda trafik kaybediyor olabilirsiniz.

Bilgi: Örnek görseldeki gibi Google'da arama yaptığınız zaman AMP kullanan mobil siteler arama sonuçlarında daha üstte yer almakla birlikte, sitenin AMP versiyonu normal siteye göre daha hızlı açılır.

Günümüz teknolojisinin gelişmesi tablet, akıllı telefonlar gibi her an elimizin altında olan ve internet için en çok kullandığımız cihazların varlığını göz önüne alırsak, web sitelerinin masaüstü görünümlerden ziyade mobil görünümlerinin ve hızının oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Hız konusunda bize oldukça yardımcı olacak yeni bir teknoloji olan Google AMP kısaca Google Hızlandırılmış Sayfalar projesi gittikçe yaygınlaşmaya başlamıştır.

Google AMP, Google sunucularında barındırılan web sayfalarınızın daha basit sürümlerini ziyaretçilere sunarak sitenizin mobil sürümünü hızlandırır. Sonuç olarak ziyaretçiler, içeriği inanılmaz derecede hızlı bir şekilde görüntüler; bu nedenle, sitenizi terk etme ihtimalleri azalır ve yayınlarınızı okumaya devam etme ihtimali daha da artar.

Google AMP, Google tarafından geliştirilen mobil web sitelerinin daha hızlı yüklenmesine ve kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik yeni bir projedir. Kısaca Google sitenizin tam versiyonunu yüklemektense en düşük boyutlu sürümünü yükleyerek çok daha hızlı açılan web sayfaları sunar.