digital markanizi olustururken kacinmaniz gerekenler- Detaylara takılma

Planlı hareket etmeniz elbette çok önemli. Ancak bunu adım adım yapıp, detaylara takılmadan bir yol haritası izlemeniz. Örneğin yeni bir kampanya planı hazırlayacaksınız. Burada aşırı detaya ihtiyacınız yok.

Tek yapmanız gereken eleştirel düşünme özelliği ve onu nasıl öne çıkaracağınıza dair plan ortaya koymanız.

- Sosyal hesaplarda sürekli göz önünde olmak

Yapılan işlerinizi, yeni haberlerinizi, katıldığınız etkinlikleri sosyal mecralarda paylaşmanız elbette ki gerekiyor. Sosyal alanda güncel olmak bu mecraların neredeyse olmazsa olmaz koşulu.

Ancak gün içerisinde birden fazla gönderi yayınlamak sizi güncel kılmaz. Karşınızdaki kullanıcının bir insan olduğunu birden fazla ilgi alanının olduğunu unutmayın. Sürekli sizi görerek diğer paylaşımları görmesine engel olacağınız için sizi takip listesinden çıkaracaktır.

Bunun yerine hedef kitlenizi seçerek yerinde ve zamanında içerik paylaşmanız son derece daha sağlıklı olacaktır.

sosyal hesaplarda surekli goz onunde olmak

- Zorlamayın

Unutmayın dünyanın tüm büyük küçük markaları sosyal mecraları yüzde yüz doğru kullanmıyor. Hatta çok iyi markalar, takipçileri fazla olduğu için yanlış bir içerikte anında sosyal medya krizi yaşabiliyor.

Kampanyanızdan istediğiniz sonucu alamadıysanız hatanızdan ders çıkartıp daha iyi planlama yapmalısınız.

- Her platformda olma zorunluluğu

Belkide markaların en çok yanılgıya düştükleri maddelerden biri de budur. Sosyal mecralara her gün bir yenisi ekleniyor. Neredeyse hiçbiri birbirine benzememeye başladı.

Siz kendi markanızı kullanıcılarınızdan daha iyi biliyorsunuz. Sosyal platformlarda da kendinize yer edinmek istiyorsanız, bu alanları çok iyi incelemeniz gerekiyor. Böylece hangisini markanız için daha yararlı kullanacağınıza kısa vadede karar verebilirsiniz.

- Herkesi memnun etmeye çalışmak

Müşteri daima haklıdır kalıbından artık sıyrılmanız gerekiyor. Bunun yerine kendinizi doğru ifade edeceğiniz, sorunun çözümü için kullanıcılarınızla bir dil oluşturmanız gerekiyor.

Kısa sürede yanıt verme, hedef kitlesi seçme, sosyal medya krizlerine sebep olacak sorunları detaylandırıp olası durumlarda halihazırda bir strateji gütmek bunlardan sadece birkaçı. Unutmayın herkesi memnun edebilmeniz zaten imkansız.

herkesi memnun etmeye calismak

- Rakamlara odaklanmak

Twitter, Facebook ya da Instagram gibi mecralarda çok fazla sayfa beğenisi sizi dışarıdan şık gösterebilir ancak gün sonundaki analize gidildiğinde asıl ilgilenmeniz gereken sayılar değil etkileşim olacaktır. Mesaj kutunuz hiç boş kalmamalı mesela. Gönderileriniz sadece beğenilmekle kalmayıp paylaşılmalı.

İçeriğiniz ne kadar çok paylaşılırsa insanlar sizi o kadar iyi tanıyacaktır. Bu durumda içeriklerinizin güvenilir ve kaliteli olması gerekir. Çünkü standart bir kullanıcının bir marka içeriğini paylaşması oldukça zordur. Reklam içerikli olduğu için karşınızdakine güvensiz gelecektir.

Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar sayfa beğenileri yerine tanıdıklarının içeriklerini daha çok paylaşıyor. Yani kullanıcılarınızla etkileşim içerisine girerken de samimi bir dil edinmenizde fayda var.

rakamlara odaklanmak