pazartesi sendromuna karsi erken kalkmanizi saglayacak tavsiyelerSabah erkenden uyanmak bazıları için alışkanlığa dönüşse de henüz bu duruma alışamayan insanlar da bir o kadar fazla. Öğrencilik hayatında arada kendimize tolerans tanıyabiliyorduk. Oysa iş yaşamının getirdiği zorunluluk, hele ki iş yerimiz evimize çok uzaksa güneş açmadan birçoğumuz yataktan kalkmak zorunda kalıyoruz.

Bir de bedeni uyanmasına rağmen ruhu hala yataktan çıkmayanlar var. 08.00'de ofise gelip 10.00'de anca kendine gelenler epey zorluk çekiyor olsa gerek. Biz de sizler için erken uyanmanızı sağlayacak bir takım öneriler geliştirdik. Özellikle Pazartesi gününü dev bir sendrom olarak düşünmemeniz için yazdığımız içeriği bir okuyun deriz:

- Güne başlarken bir nedeniniz olsun

Birçoğumuz uyumadan önce yatağın içinde döner dururuz. Ertesi günkü problemi kafamıza takar, saatlerce gözümüze uyku girmemesine neden oluruz. Böyle yapmak yerine gece mışıl mışıl uyuyup sabah aklımıza gelen ilk çözümü uygulama kararını verirsek gün bizim için pozitif olacaktır. Bulduğunuz çözüm hiçbir işe yaramayabilir ama bu bir hata değil. Fikrinizi başkalarıyla paylaşıp ortaya şahane çözümler çıkartabilirsiniz. Böylece sorun her ne ise gün bitmeden sorun olmaktan çıkacaktır.

- Uyku düzeni

Ailemiz, dostlarımız, iş arkadaşlarımız derken birlikte vakit geçirmek istediğimiz, hayatımızda yer edinen birçok çevremiz var. Haliyle iş dışında bir şeylere zaman ayırırken uyku düzenimizden bazen feragat edebiliyoruz. Oysa ki hayatımızın üçte birini uyuyarak geçiriyoruz. Yani kaliteli bir yaşamın kaliteli bir uykudan geçtiğini söylemek yanlış olmaz. Bunu gerçekleştirmek ise hiç de sandığınız kadar zor değil. Önce iyi bir yatak ve yastık edinin.

Uyumadan önce sıvı tüketmeye özen gösterin. Perdelerinizin koyu renkte olmasını tercih edin. Sese karşı hassasiyetiniz varsa kulak tıpacı edinin. Asıl önemli nokta ise kaç saatlik uykuya ihtiyacınız olduğunu hesap etmeniz. Çünkü yapılan araştırmalara göre insanların % 95'inin ideal uyku süresinin 8 saat olduğu tespit edilmiş. Unutmayın! Doğru uyku süresi aynı zamanda başarılı bir iş hayatı demektir.

uyku duzeni

- Kahvaltıya özen gösterin

Mutlaka güne kahvaltı yaparak başlayın. Özellikle protein ağırlıklı bir kahvaltı güne enerjik başlamanızı sağlayacak. Öneri olarak havuç ya da yumurta vazgeçilmenizin olabilir.

kahvalti

- Egzersiz yapmaya çalışın

Egzersizi sadece vücut fitliği için düşünmeyin. Elbette fazla kilolarınızdan kurtulmak isteyeceksiniz ama düzenli bir egzersiz zihin açıklığına da iyi gelir, bunu unutmayın.

Hatta egzersiz yapmadığınız dönemlerle hayatınızı karşılaştırın. Ne kadar enerjik ve strestiz günler geçirdiğinizi siz de fark edeceksiniz.

Sporla aranız hiç yoksa ilk başta zorlanacağınızı biliyoruz. Ancak iş saatinize göre her gün bir saat erken kalkmaya alışmaya ve özellikle de sonuçlarını görmeye başladığınızda kendinizdeki pozitifliği siz de göreceksiniz.

egzersiz